/ БГНЕС, архив
Държавата се ангажира да дава субсидия по едно евро за всяко дарено евро
Емблематичната катедрала "Света Богородица" в Париж е в плачевно състояние и се нуждае от спешни мерки за консервация и реставрация.
 
Времето, метеорологичните условия и замърсяването на въздуха са оказали пагубно въздействие върху храма, вписан в Световното наследство на ЮНЕСКО. Това е най-посещаваният исторически паметник в Европа, през който годишно минават между 12 и 14 млн. души.

Съкровищата на Европа (СНИМКИ)
 
Това е безценен паметник на готическата архитектура от 12-14 в. Отблизо се вижда, че времето не е милостиво към него. Средновековните улуци, завършващи с причудливи чудовища - гаргойли, са разрушени, като липсват цели части от фигурите. Част от каменен парапет е изчезнал и е заменен с дървена греда. Рамката на витражите на места е ръждясала, декоративни елементи от фасадата са откъртени и останките са събрани, оформяйки нещо като гробница за каменни орнаменти.
 
В същото време държавата, която е собственик на сградата, ежегодно заделя по 2 млн. евро за поддръжка.
 
Тези средства са очевидно недостатъчни, за да се поддържа паметникът в добро състояние. Ето защо държавата се ангажира да дава субсидия по едно евро за всяко дарено евро, събирано от фондацията "Бъдеще за националното наследство на Париж". Субсидията ще бъде в рамките на 4 милиона събрани обществени средства годишно. Това е предвидено в рамково споразумение, подписано в началото на май в Елисейския дворец.
 
Изчисленията показват, че са необходими най-малко 100 млн. евро в рамките на 20 години и 150 млн. в рамките на 30 години, за да се поддържа сградата. Това е дало идеята държавата да се обърне към хората с призив да помагат да се опази този културен и религиозен паметник.
 
Главният консерватор на катедралата Мари-Елен Дидие е оптимистично настроена, като смята, че с парите, които държавата отпуска, се възстановява най-неотложно застрашеното. Разчита се обаче много на даренията, за да се работи по-цялостно и ефективно.
БГНЕС