Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова лидерите на блока да покажат единство в отговор на Китай в изявление пред Европейския парламент, предаде агенция „Франс прес“.

Коментарът на Фон дер Лайен идва, след като френският президент Макрон предизвика буря след пътуването си до Китай, като заяви, че Европа не трябва автоматично да следва политиката на САЩ по отношение на Тайван и трябва да избягва "кризи, които не са наши".

" Решителната европейска политика по отношение на Китай зависи от силната координация между държавите членки и институциите на ЕС и от желанието да се избягва тактиката "разделяй и владей", заяви пред членовете на Европейския парламент Фон дер Лайен, която придружаваше Макрон в Пекин.

"През последните дни и седмици вече видяхме тези тактически действия и е време Европа също да премине към действие. Сега е моментът да демонстрираме колективната си воля", каза тя в обръщението си.

Фон дер Лайен повтори призива си 27-членният ЕС да намали зависимостта си от все по-настъпателния Пекин по отношение на ключови ресурси, като същевременно не "откъсва" напълно икономиката си от Китай и огромните му пазари.

"По въпроса за Тайван - политиката на ЕС за единен Китай е отдавна установена", заяви ръководителят на изпълнителния орган на ЕС.

"Непрекъснато сме призовавали за мир и стабилност в Тайванския проток. И сме категорично против всяка едностранна промяна на статуквото, по-специално чрез използване на сила".

Фон дер Лайен предупреди Китай да не въоръжава Русия

Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че "Тайван е от решаващо значение за Европа", отчасти поради важните морски пътища и ролята му в производството на полупроводници.

"Не само по морални и етични причини трябва да отхвърлим всякаква външна намеса в делата на Тайван", каза той.

Европейските военни флотилии трябва да участват в операциите за свобода на корабоплаването в проливите и заяви, че блокът трябва да е готов да "се изправи срещу провокациите, независимо откъде идват", настоя Борел.

Добре съгласуван хор

Коментарите на Макрон предизвикаха остри критики от страна на няколко съюзници на Франция в ЕС, особено от страните в източната част на блока, които считат Съединените щати за свой основен гарант за сигурност в лицето на съюзника на Китай - Русия.

Държавите-членки на блока трябва да се опитат да бъдат на една и съща "вълна" по отношение на Пекин“, заяви Борел.

"Не можем винаги да говорим в един глас, поради множеството мнения, които имаме, но поне бихме могли да бъдем един добре съгласуван хор", каза той пред Европейския парламент.

Според Борел, блокът трябва да намери обща позиция по въпроса дали иска да изкове свой собствен независим политически глас в световните дела и как трябва да се справи с позицията на Китай по отношение на войната на Русия в Украйна.

Европейските лидери настояват Пекин да накара близкия си съюзник Москва да се оттегли, но досега няма конкретни резултати от дипломатическите контакти.

"Всички ние имаме своите отношения с Китай, но те не могат да се развиват нормално, ако Китай не използва влиянието си върху Русия, за да я накара да изтегли войските си от Украйна", категоричен бе Борел.

"Всеки неутралитет, който не прави разлика между агресора и нападаната страна, по същество е на страната на агресора", допълни той.