Съветът на ЕС съобщи, че е одобрил днес нови санкции срещу Русия, които прекъсват достъпа на Москва до ключови военни технологии и ограничават приходите от износ на енергия, засягат петролни танкери и голям руски производител на петрол. В съобщение на Европейската комисия се пояснява, че новите санкционни списъци включват 18 дружества, установени в Русия, шест - в Турция, три - във Виетнам, две - в Обединените арабски емирства (ОАЕ), и по едно - в Сърбия и Узбекистан. Това предаде кореспондентът на БТА Николай Желязков.
Броят на корабите от т. нар. сенчест флот със забрана за достъп до европейски пристанища се допълва с още 189 плавателни съда, до общо 342, заради използването им за пренос на руски петрол, се отбелязва в съобщение на Съвета на ЕС. Въвеждат се индивидуални санкции (запор на имущество и забрана за предоставяне на средства), насочени към онези, които позволяват дейността на този флот. Мерките обхващат корабни компании, отговорни за преноса на суров петрол и нефтопродукти по море, включително субекти от ОАЕ, Турция и Хонконг. Списъкът включва и един застраховател на руската петролна транспортна индустрия, се допълва в съобщението.
ЕС налага ограничителни мерки срещу "Сургутнефтегаз" и над 45 руски дружества и граждани, които осигуряват дронове, оръжия, боеприпаси, военно оборудване и логистична подкрепа за руските войски, както и срещу руски и китайски субекти, снабдяващи руския военен и промишлен сектор. Добавени са три китайски субекта, включително държавни, един беларуски и един израелски, заради предоставянето на части за руската армия, включително за производство на дронове.
Съветът добавя още 31 организации към списъка на подлежащите на по-строги ограничения за износ на стоки и технологии с двойна употреба. Някои от засегнатите се намират в Сърбия, ОАЕ, Турция, Виетнам и Узбекистан, и са участвали в заобикалянето на ограниченията за износ, включително на дронове или машини с електронно управление.
На 28 лица, отговорни репресии срещу опозицията и дейности срещу върховенството на закона в Русия, също са наложени санкции с незабавно действие по силата на европейското законодателство за нарушаване на човешките права. Засегнати са представители на руската съдебна система - съдии, прокурори, представители на Върховния съд и регионалните руски съдилища, както и членове на Следствения комитет, участвали във фабрикуването на делата срещу различни активисти.
Много от санкционираните днес изиграха роля в преследването на покойния опозиционен политик Алексей Навални, като представляваха прокуратурата в няколко съдебни заседания, осъдиха Навални, потвърдиха присъдата срещу него и брат му, и участваха в политически мотивирани процеси срещу адвокатите на Навални, пише в съобщението. Засегнати са също участници в осъждането на активистите Алексей Горинов, Игор Баришников и Олга Смирнова, както и на блогърите Йоан Курмояров и Сергей Другов, разпространили данни за действията на руските войски в Украйна.
Датата за влизане в сила на основната част от приетите днес санкции ще бъде определена допълнително и зависи от събитията в следващите дни, уточни на пресконференция говорител на ЕК. Той посочи, че комисията подготвя още санкции за руската страна заради войната в Украйна.
Тръмп: Кога ще прекратим това, Владимире?
Великобритания също обяви нова поредица санкции срещу Русия, насочени по-конкретно към отбранителния, енергийния и финансовия сектор, предадоха Ройтерс и Франс прес.
"Последните удари на Путин отново показват войнственото му лице", заяви министърът на външните работи Дейвид Лами.
"Призоваваме го незабавно да се съгласи на пълно и безусловно прекратяване на огъня, за да може да започнат преговори за справедлив и траен мир", добави той.
Великобритания заяви, че санкциите са следствие от руските атаки с дронове срещу украински градове през уикенда, когато Москва осъществи най-мащабното нападение си с безпилотни летателни апарати от началото на войната.
Новите мерки са насочени към веригите за доставка на руски оръжейни системи, включително ракети "Искандер", към финансираните от Кремъл информационни операции, към финансовите институции, които помагат на Русия да избегне санкциите, както и към корабите от т. нар. руски сенчест флот.
"Ясно заявихме, че отлагането на мирните усилия само ще удвои решимостта ни да помогнем на Украйна да се защити сама и да използваме нашите санкции, за да ограничим военната машина на Путин", посочи още британският външен министър.