България и Австралия задълбочават икономическите връзки
България и Австралия задълбочават икономическите връзки / снимка: Reuters

България има готовност в близките седмици да направи постъпки за членство в Световния институт за улавяне и съхраняване на въглероден двуокис. Въпросът е бил сред обсъдените теми на срещата на президента Георги Първанов и премиера на Австралия Кевин Ръд. С  членството в института България може да използва ноу-хауто, с което  той разполага за екологично чисти технологии в ТЕЦ и да получи финансиране за предпроектно проучване за изграждане на такава централа.

На срещата в отговор на проявения от президента Първанов интерес за членство на България, премиерът Ръд е очертал целите и работата на института. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е изложил аргументите в полза на участието ни и  възможния ни принос и е допълнил, че страната ни има готовност в близките седмици да направи необходими постъпки за членство, съобщи прессекретариатът на президента. Австралийският премиер е изтъкнал, че България ще бъде приета с готовност.

Световният институт за улавяне и съхраняване на въглероден двуокис е създаден по идея на премиера на Австралия и се финансира от австралийското правителство със 100 млн. австралийски долара годишно. Целта му е да помогне до 2020 г. за създаване на поне 20 ТЕЦ-а, използващи технологиите за чисти въглища. Институтът дава възможност да се използва ноу хау за екологично чистата технология и  да се финансират предпроектни проучвания за създаване на такива централи. В момента организацията, която започна да функционира от юни т.г., има близо 160 членове, сред тях са всички страни от Г-20 и основните енергийни компании. Членският внос е символичен - 10 австралийски долара на година.

Австралия, която е един от най-големите износители на въглища в света, има рационален интерес от създаването на института, тъй като растящата популярност на технологиите за използване на възобновяеми енергийни източници може да остави на заден план използването на фосилните горива и въглищата. 

България разполага с големи запаси на лигнитни въглища и реално това е енергийният ресурс, с които сме най-независими, така че имаме интерес да изградим още една централа в басейна на ТЕЦ "Марица-Изток", но това трябва да бъде централа, използваща чисти въглищни технологии, каза министър Трайчо Трайков пред журналисти.

Акцент в разговорите на президента Първанов и премиера на Австралия е бил активизирането на двустранните отношения. Била е посочена необходимостта от търсене на начини за задълбочаване и развитие на икономическите връзки. Георги Първанов е очертал  благоприятните условия за бизнес и инвестиции в България . Той е посочил, че България може да е отправна точка за австралийския бизнес към страните от Централна и Източна Европа, Черноморския регион и Русия.

На срещата са били разменени мнения и по международни въпроси като предстоящия доклад за ядрено разоръжаване, подготвян от Австралия и Япония, актуалната ситуация в Афганистан и възможностите за нейното подобряване,
сътрудничеството и развитието на отношенията между страните от Балканския регион.

По-късно в Сидни президентът Георги Първанов се срещна с губернатора на щата Нов Южен Уелс Мари Башир. Обсъдени са били възможностите за сътрудничество в икономиката, културата и туризма.

Министър Трайчо Трайков е акцентирал върху възможността за привличане на австралийски туристи у нас за културен туризъм. Миналата година австралийските туристи, посетили България, са били около 14 000. Мари Башир се е ангажирала да съдейства за създаване на филм за България като дестинация за културен туризъм, който да бъде излъчен по една от двете държавни австралийски телевизии - SBS или ABC, както и да бъде осъществен обмен на изложби, каза министър Трайков.

В рамките на визитата на президента в Сидни се състоя среща на представители на деловите среди от двете страни, организирана съвместно с Европейско-австралийския бизнес съвет, на която бяха представени възможностите за бизнес и инвестиции в България.   

В събота президентът Първанов ще отпътува от Австралия за работно посещение в Шри Ланка.