България не разполага с достатъчно сеизмолози, които да изследват последиците от земетресенията на наша територия, а българите не са подготвени да реагират адекватно при каквото и да е бедствие. Мнението е на професор Бойко Рангелов, сеизмолог в Българската академия на науките, който участва в семинар за взаимодействие на институциите при управление на риска от природни бедствия, организиран от Министерството на извънредните ситуации. Рангелов увери, че не може да се търси връзка между активираното македонско огнище, което преди няколко дни предизвика земетресение с магнитуд 5,3 по скалата на Рихтер, и събуждането на други огнища, разположени на територията на Балканския полуостров.
Валандовото огнище, което разтресе Македония и няколко града у нас на 24 май, е уникално с големия брой вторични трусове, които са достигнали 350, разказа професор Бойко Рангелов. Според него у нас ще бъде трудно изследователското справяне с подобно по сила земетресение. „Ние с 30-40 души сеизмолози не знам как бихме се справили с такова земетресение, което не е нищо особено. Това земетресение е като това, което се случи в Стажица през 1986 година", коментира той.
Професор Рангелов препоръча обучение на българското население за реагиране при бедствия, което в даден случай ще гарантира минимални катастрофални последствия. „Това е специфично знание. То трябва да бъде систематично насаждано, за да има полза от него", каза той. „Главната отговорност за обучението на населението преди, по време и след бедствието е работа на Министерството на извънредните ситуации. Цялото население трябва да бъде включено в една такава подготовка, ако не искаме да си скубем косите", заяви още Рангелов.