Астрономи от Масачузетския технологичен институт (MIT) откриха най-малките досега астероиди в Астероидния пояс на Слънчевата система, съобщава научното списание „Нейчър“.
Астероидът, който е унищожил динозаврите, е бил огромен – с диаметър около 10 км. Предполага се, че подобно тяло може да удари Земята рядко – веднъж на 100 до 500 милиона години.
По-малките астероиди обаче, с размерите на автобус например, могат да ударят Земята доста по-често – на всеки няколко години. Заради малките си размери е по-вероятно те да напуснат Астероидния пояс на Слънчевата система, намиращ се между Марс и Юпитер, и наричан често „основен пояс“.
Блъскайки се в Земята, тези летящи космически скали могат да предизвикат ударни вълни в голям регион, като например взрива през 1908 г. край река Подкаменная Тунгуска в Сибир, и астероида от 2013 г., който се разпада в небето над Челябинск, Урал.
Възможността да се наблюдават астероиди, чийто размер е само няколко десетки метра, ще даде на учените повече яснота за техния произход. Досега най-малките астероиди, които учените успяваха да разпознаят в основния пояс, бяха с диаметър около километър.
„До скоро успявахме да видим обекти с размери до 10 метра, когато са близо до Земята“, казва научният ръководител на изследването Артьом Бурданов от Масачузетския технологичен институт.
„Сега разполагаме с начин да откриваме тези малки астероиди, когато са много по-далеч, така че можем да направим по-прецизно проследяване на орбитата им, което е от ключово значение за сигурността на Земята“, коментира той пред списание „Нейчър“.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня