Добрата промяна днес – тръгването на Ширак. Лошата – евентуалното идване на Роаял
Държавите, точно като хората, изпадат в странни състояния. Като летаргия, например. А когато летаргията те навести, измъкването не е така бързо, както ти се иска. Тя те посещава, пуска корени и трудно си отива. Естествено, никой не е очаквал, че можеш да се чувстваш комфортно в подобно състояние с години, но Франция успя да обори това твърдение. С помощта на Митеран и Ширак, Франция не разбра, че навън се случва глобализация; че новите технологии са различни от допотопния Minitel; че бизнес вече се прави по различен начин; че мултикултурната среда е нещо добро, а не лошо и т.н.
През последните няколко години, въпреки желанието за излизане от полузаспалото състояние, Франция продължи да бъде само раздразнителна срещу успеха на околните – малко нови неща, създадени от креативни французи, присъстваха в новините; талантливите младежи напускаха страната и никой не се опитваше да ги спре. Болната Франция често заразяваше и останалите страни, а това никак не е добре за Европа.
Според френското външно министерство, от 1995 броя на регистрирани французи в консулства в чужбина е нараснал с 40%. Почти половината от всички 2.2 милиона напуснали са на възраст до 35 години. Внушаващи 93% от тях твърдят, че няма да се върнат. Очевидно нещо неприятно се случва във Франция. Дали то ще се задълбочи, ако Роаял спечели?
Навярно да.
Все пак, засега френските избори се развиват добре. Кандидатите с комунистически възгледи, екологични пориви или другите, които вярват в свещеното благо на антиглобализма, не успяха да се представят добре. И всичко това, въпреки отделеното им медийно влияние от странни журналисти, които все още вярват, че да пишеш за антиглобализъм е много шик. Френската изненада от 2002 година също не се повтори и льо Пен заслужено остана извън борда. На големият финал днес са социалистката Сеголен Роял, която защитава тезата „по нещичко за всички вас”, без да знае как точно да ще стане това и консервативния Никола Саркози, който досущ като Наполеон, се е втренчил само в мечтаната победа.
Когато прегледаш френската и британска преса, попадаш на още по-интересна ситуация. Дори иронична. В дни на политически грохот, когато Блеър най-вероятно ще подаде оставка, т.нар. блеъризъм може трайно да се настани във Франция. Парижани никога не са харесвали “студените англосаксонски икономически теории”, но когато страната е в затруднение, няма как да не прибегнеш до тях. Ако блеъризмът наистина е онова състояние на духа, в което се работи прагматично и всеки се интересува повече за постигнатите резултати, отколкото социално-идеологическата им опаковка, то това е единствения правилен избор за Франция. Което индиректно води до логичния избор – Саркози.
Сарко не крие възхищението си от работата на британския министър-председател. Дори навярно самия Блеър е тъжен, тъй като той винаги е мечтал да работи с Меркел и Саркози. И точно, когато това може да стане реалност, той трябва да си отиде.
Сего, от друга страна, очевидно предусещайки накъде отиват нещата, непрекъснато завлича своята партия по-близо до центъра, дори надясно от него. Повече, от когото и да било друг френски социалист, Сего чете идеите на Блеър и ги харесва.
Сего обаче изглежда объркана, когато стане дума за икономика, и по-скоро няма да успее да се справи. Разбира се, ако реши да рискува, може да последва примера на Ангела Меркел, която без да има суровото наследство на Маргарет Тачър, успя да поведе Германия по пътя на успешния икономически блеъризъм. Меркел напипа вярната посока и в момента капиталистическа Германия бързо се съживява от скорошната криза. Съмненията, че мадам Роаял би се справила по същия начин с Франция, са твърде големи.
С блеъризъм или не, предизвикателството към Франция е да открие кой модел би проработил. Към момента едно е ясно – общата безработица е 8%, сред младите - около 22%. Почти половината от електората е зависим от някаква форма държавна помощ, пенсия, стипендия, бонуси. В западноевропейски план, икономиката на Франция се придвижва по-бързо само от тази на Португалия.
Не бива да се залъгваме, че французите тайно приветстват 35-часовата работна седмица и преди няколко години направиха от книгата “Здравей, мързел” номер 1 бестселър. Едва ли в друга държава четиво, което подсказва трикове, които ти помагат да се скатаеш от работа, би имало такъв главоломен успех.
Навярно поради тези, но и други причини, Франция сякаш пропусна някои от големите неща, които се случиха през годините. От уважение към учителката ми по френски използвам “пропусна” вместо по-точното “проспа”. За повече от две десетилетия социалисти и голисти замразиха развитието на френската държава. Президентите Митеран и Ширак, любители на “големите проекти”, вярваха в принципите на едно остаряло политическо поколение, което ги учеше, че трябва да управляват като току-що избрани монарси. Най-често те просто се опълчваха на “американския империализъм” и оставяха впечатлението, че работа се върши така. Ширак дори усъвършенства това и го формулира като номер едно принцип на френската външна политика: “За да ръководиш френската дипломация, ти просто трябва да правиш обратното на онова, което прави американското правителство, тъй като то винаги е погрешно.”
За щастие, страната се променя. И големият телевизионен дебат в сряда доказа това. Както и доказа, че Саркози, необичайно спокоен и уверен в себе си, трябва да спечели вота днес. При все, че Роаял нападаше опонента си през по-голямата част от 160-минутния дуел, Саркози се държеше като победител – той дори не намираше за необходимо да гледа социалистката в очите и общуваше предимно с водещите.
Файненшъл Таймс писа, че достатъчно изявени бизнесмени планират да сменят работното си място: “Ако Роаял спечели,” казва президент на френска компания, листвана в CAC 40, “страната ще се върне в ситуация, подобна на тази при Митеран между 1981 и 1983 година. С единствената разлика, че сега ще бъде три пъти по-лошо.”
Филип Пулети, почетен председател на France Biotech, също е категоричен: “Ако социалистите бъдат избрани, много хора ще си тръгнат. Ще посещават Франция само за празниците.”
По-рано тази година си тръгна и човек от партията на Сего, главния икономически съветник Ерик Бесон. В откровено свое интервю, където разкритикува икономическите й познания, той простреля с думите: “… тя е абсолютно некомпетентна.”
Но за да избягаме от икономическата терминология, която не всички във Франция обичат, ще се изразим кулинарно. Сего е от онези събеседници, които ще те поканят на вечеря и това ще бъде що-годе интересна вечеря. Ще си говорите за деца, семейство, политика и т.н.
Сарко е друга порода. Той ще те покани на работен обяд. Обяд, който на моменти ще бъде нервен, забързан, ще се говори за бизнес и икономика, за Блеър, за 35-часовата работна седмица, за глобализация, световен икономически ред. Ще се говори за действие.
Вярно е, че Франция си пада по първия тип хранене. Вярно е също така, че Франция болезнено се нуждае от работен обяд. За щастие, залозите на Уилям Хил засега са в тази посока - 1.25 за Сарко и 3.75 за Сего. Естествено, аз заложих на Сего, заради чудесния коефициент, но тайно се надявам да загубя.
*Авторът е програмен директор на Дарик радио
16 минути
Застреляха 60-годишен мъж в Макдоналдс в Париж
77-годишен мъж нахлу в клон на американската верига за бързо хранене „Макдоналдс“ ...
29 минути
Слави Трифонов: Това, което се случва в момента в българския парламент е отвратително
"Това, което се случва в момента в българския Парламент е отвратително и ми действа ...
59 минути
Задържаха трима мъже, препречили пътя на кола и откраднали чантата на шофьора със 120 хил. лв.
Трима мъже са задържани за нападение и грабеж на голяма сума пари.
На 20 ноември около ...
1 час
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета ...
1 час
Британец призна, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект по поръчка на чуждо разузнаване
Британец призна днес, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект в Лондон, за ...
ohnamama.bg
Синдром на средното дете - какво значи това?
Средните деца често са подценяваният член на семейството. Популярната култура ги представя, ...
1 час
Министър Кондева обяви кога новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, ...
1 час
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават ...
1 час
Непридружени деца мигранти продължават да пресичат границата на САЩ въпреки рисковете
Пътуването до САЩ е опасно и плашещо за всеки мигрант, но носи още по-големи рискове ...
1 час
Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск
Украинската армия контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник ...
1 час
Четирима войници на ООН бяха ранени при ракетен удар в Ливан
Четирима италиански военнослужещи са били леко ранени при удар по щаб на Временните ...
1 час
Издирват мъж, взел забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
Криминалисти от пловдивското Четвърто районно управление издирват мъж, взел забравени ...
1 час
Оставиха в ареста четиримата лихвари, задържани за изнудвания в София
Четирима души са задържани за участие в организирана престъпна група и изнудване след ...
1 час
Кабул пред водна криза: Жителите се редят с часове на опашки
Жителите на Кабул са изправени пред сериозен недостиг на вода, често чакайки с часове ...
1 час
Кметът на Шумен сезира прокуратурата заради водната криза
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села ...
1 час
Шолц: Използването на новата руска ракета срещу Украйна е „ужасна ескалация“
Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването от страна на Русия на нова експериментална ...
2 часа
Несебър вече има изготвена визия, пътна карта и чернова на План за опазване и управление
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен ...
2 часа
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
Заради забавяне в административните услуги по регистриране на автомобилите, се предлагат ...
2 часа
Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка ...
2 часа
Израел отново нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут
Израел за втори път днес нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут - район, ...
2 часа
Откриха опасен предмет в багажа на пътник на лондонското летище „Гетуик“ (ВИДЕО)
Британската полиция изпрати екип за обезвреждане на взривни устройства на лондонското ...
2 часа
Айфеловата кула затвори заради обилния снеговалеж във Франция (ВИДЕО)
Обилен снеговалеж в Западна Европа доведе до проблеми с движението по пътищата и се ...
2 часа
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
2 часа
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...
3 часа
14-годишното момче, заподозряно в убийство на свой връстник в Тирана, остава в ареста
Съд в Тирана определи днес мярката задържане под стража за 14-годишно момче, заподозряно ...
3 часа
Птиците в града имат нужда през зимата да ги храним
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим ...
3 часа
Русия е превзела още едно село в Източна Украйна
Руските въоръжени сили са поели контрол над село Новодмитровка (Новодмитривка на украински) ...
3 часа
Димитър Маринов вдъхнови младежи в Бургас и ще представи за първи път книгата си (СНИМКИ)
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува ...
3 часа
Британската полиция унищожи подозрителен пакет до посолството на САЩ
Британската полиция унищожи днес с контролиран взрив подозрителен пакет, намерен ...
3 часа
Ужасяваща прогноза: 30 млн. души може да загинат до 2100 г. заради климатичната криза
Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона ...
3 часа
Какво знаем за ракетата „Орешник“, която порази Днипро (ВИДЕО)
Главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна обяви днес, че руската хиперзвукова ...
3 часа
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас.
Нападението ...
3 часа
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
3 часа
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...
3 часа
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград.
Това съобщи говорителят ...
4 часа
Русия тайно увеличи доставките на петрол за Северна Корея с 1 милион барела за 2024 г.
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази ...
4 часа
Случаят с откритите цигари без бандерол в Пловдивско: Повдигнаха обвинения на шестима души
Повдигнаха обвинения на шестима души по случая с откритите цигари без бандерол в Пловдивско, ...
4 часа
Главчев: На 12 декември ще се вземе финалното решение за влизането ни в Шенген
Еврокомисар Йохансон в края на пресконференцията за Шенген каза „аплодисменти за ...
4 часа
Първи проекторешения от СОР29 – 250 млрд. долара годишно за развиващи се страни
Часове преди края на СОР29 председателството публикува първи проекторешения на конференцията, ...
4 часа
България: Заповедтта за ареста на Нетаняху не допринася за мирния процес в Близкия Изток
Отбелязваме решенията на Международния наказателен съд от 21 ноември 2024 г. да издаде ...
4 часа
Радостин Василев: Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП
Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП. Днес отново нямаме избран ...