/ iStock/Getty Images

Важно е родителите да следят с кого общуват децата им в интернет и да бъдат внимателни към платформи за комуникация, които могат да бъдат използвани за неправомерни цели. Това каза за БТА Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет. Тя коментира опасностите в онлайн пространството, като предупреди за тревожна тенденцията за сексуална експлоатация в мрежата.

Днес се отбелязват 20 години от създаването на Центъра за безопасен интернет, който управлява Консултативната линия 124 123 и чата към нея, както и от Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. Годишнината ще бъде отбелязана с дискусия под надслов „20 години защита на децата ни в Интернет!”, на събитието ще бъде представена информация за защитата на децата в дигиталния свят. То съвпада с Международния ден за безопасен интернет, който се отбелязва от 2004 г. насам. Целта му е е да се повиши информираността на международната общност за безопасното използване на интернет от децата и младежите. Темата на деня през 2025 г. е: "Заедно за по-добър интернет". 

Един от основните методи за повишаване на осведомеността на децата как да се справят с тези проблеми е чрез кампании в интернет и училища. Центърът редовно прави интерактивни обучителни сесии, каза Антоанета Василева. По думите ѝ, сред най-честите сигнали са тези за т.нар. секстинг - размяната на съобщения, снимки или клипове със сексуално съдържание. По-често потърпевши са момичетата, добави Василева. Децата се сблъскват и с множество проблеми като откраднати профили и изтичане на лични данни, които често водят до неприятни последици за подрастващите, разказа още експертът. 

Василева призова родителите да не позволяват на децата си да имат профили в социалните мрежи преди да са навършали 13 години. Ако случайно това не се спази, родителите трябва да направят всичко необходимо профилът на детето да е заключен, да ограничат дигиталното време на децата през самите апликации, да бъдат внимателни какви игри играят и с кого си общуват, кои инфлуенсъри следват, съветва Василева. Педофилите все по-често се представят в игрите с детски профили, като се опитват да изведат децата в други платформи за комуникация, в които съобщенията са криптирани и имат видеовръзка, обясни експертът. По думите ѝ, жертви стават все по-малки деца - на 9-10 години.

Въпросът, който трябва да си зададем, е дали децата са достатъчно защитени в интернет, посочи експертът. Децата често се срамуват да споделят с родителите си за инциденти, които се случват в онлайн мрежата, подчерта тя. Василева добави, че възрастните трябва да подкрепят децата и да им помогнат, когато се сблъскват с тези трудни ситуации. Експертът каза, че младежите търсят консултации и за превантивни мерки, като например как да подсилят защитата на профилите си.

Антоанета Василева напомни също, че Националният център за безопасен интернет работи в тясно партньорство с дирекция „Киберпрестъпност“ към Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП).

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Йоана Христова/БТА