"Ще се радвам да открием новия интерконектор до края на годината", каза Радев.
„Радвам се да приветствам президента и мой приятел Вучич, за да поставим началото на този проект - стъпка в задълбочаването на отношенията ни със Сърбия. Интерконекторът е залог за бъдещето, но и израз на волята на страните ни заедно да градим визия за общото ни европейско бъдеще, основано на солидарност и подкрепа, иновативни технологии и нови подходи. Устойчивото сътрудничество на ЕК дава нови възможности на региона чрез реална диверсификация и сигурност на доставките. Добиваме възможности за разширен достъп до европейските пазари. Въвеждането на интерконектора и споразумението с Турция за терминалите за втечнен газ са успехи и за Сърбия, която ще получи достъп до нови източници на газ. Това е пример за разширеното сътрудничество”, каза още българският държавен глава.
„Вече има осигурена помощ в енергийния пакет за тези страни. Заедно ще успяваме да преговаряме на по-добра цена и условия. Газовите връзки в нашия регион ни отварят възможности и са израз на нарасналите възможности и залог на потенциала на нашия регион за бъдещо развитие - това означава сигурност, солидарност, диверсификация. Това е ключът към мирна, демократична и просперираща среда в нашия регион”, каза още президентът.
„Булгартрансгаз“ ще изгражда междусистемната газова връзка България-Сърбия
Междусистемната газова връзка „България-Сърбия“ (IBS) ще бъде с обща дължина около 170 км. от Нови Искър, Република България до Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км. на българска територия. След изграждането ѝ газовата връзка ще бъде с капацитет до 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток. Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.
На 12 януари директорът на „Сърбиягаз“ Душан Баятович каза, че газовата връзка с България ще бъде завършена до началото на следващия отоплителен сезон.