/ /iStock
Около 10% от учителите в България са работещи пенсионери или в пенсионна възраст. Това показват официалните данни от министерството на образованието и науката.

Според Гицка Харизанова, която е председател на регионалния синдикат "Образование" към КТ"Подкрепа" в Русе, това означава, че увеличаването на възнагражденията само по себе си не може да задържи младите учители в системата на образование, за да спре тенденцията на застаряване на учителската професия, предаде кореспондентът на БГНЕС.

По думите й, по-високите заплати примамвали немалко хора към образованието, но поради липса на качества бързо се отказвали от учителството. Освен това, имало много фактори, заради които младите учители не се задържали в системата, като едно от нещата е бумащината и изпълнението на несвойствени задачи.

Харизанова е категорична, че качествено образование може да се постигне само с качествени учители, но за да стане това, осигуряването на по-високи възнаграждения вече не е достатъчно. Според синдикалистите, младите кадри няма да остават в системата, докато учителят не получи инструментите за дисциплина в клас и свобода в своята работа.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
БГНЕС