/ /iStock

Майка на дете, което се лекува в онкохематологията на Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е отправила анонимно писмо до фондация „Даная“, в което изразява възмущението си от условията за лечение в болницата.

От своя страна, от фондация "Даная" са сезирали по сигнала ИА "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването и са се обърнали с писмо до самата болница и медиите.

На 22 януари стана ясно, че министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов е разпоредил на директорите на Регионалната здравна инспекция - София и на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) да извършат проверки в Клиниката по детска онкохематология в болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Това не е първият сигнал до фондация „Даная“ за условията в Детската онкохематология в ИСУЛ.

Силви Кирилов разпореди проверки в Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ

„До нас беше изпратен на хартия, в писмо. Бяха го оставили в съседния офис до този на фондацията. Страхът е огромен у тези родители. Те нямат друг избор. Не могат да отидат на друго място. Липсата на доверие в институциите също е огромен проблем“, коментира председателят на фондацията Кремена Кунева пред БНР.

„Имаме и анонимни сигнали, че се извършват проверки, но на определени места в клиниките – където е чисто и подредено, не се влиза в стаите. Не се допускат до помещенията, в които хигиената и условията са под всякаква критика. Сега чакаме официално още един сигнал от друга майка, която твърди, че поради същата причина, въпреки че са от София, пътуват за лечението на детето до Пловдив, тъй като ситуацията тук е сериозна“.

„Не искаме това, че сигнализираме за тези проблеми, да ни превръща във врагове“, подчерта Кунева.

"Подаваме ръка на болницата", заяви тя, изразявайки готовност за съдействие за решаването на проблема.

"Няма нерешими проблеми. Единственият нерешим проблем е, когато детето си отиде. С 9,5 милиарда бюджет за здравеопазване не е възможно да казваме, че е проблем, който не може да се реши. Тук не говорим за онкологична болница с 200 легла. Говорим за няколко стаи“, изтъкна Кремена Кунева.

Боряна Стратиева придружава детето си всеки месец за поддържащо лечение в клиниката. За първи път са постъпили през 2022 г. През 2023-а детето е влязло в ремисия, но през 2024 г. отново е посещавало отделението. Стратиева прави сравнение на условията при предишното ръководство и сега.

„Разликите са драстични. Липсата на топла вода беше проблем при предишното ръководство. Понастоящем отделението е чисто, правят се ремонти, кафемашина беше поставена в кухнята. 2023 г. имаше мухъл в стаите от баните“.

Стратиева посочи, че санитарките "чинно" и по няколко пъти дневно бършат дръжките на вратите, а стаите се почистват основно преди следващата майка да се настани.

„2024 г. вече имаше предостатъчно медицински сестри и когато започне апаратът да "свири", сестра веднага се отзоваваше. Аз съм изумена от написаното“, заяви майката, която е доволна от лечението на детето си.

„По този начин абсолютно се вреди на екипа, който е там“, смята тя.

„Всички сме наясно със ситуацията във всички болнични отделения. Благоприятното на това отделение е, че всяка стая разполага със самостоятелна баня и тоалетна. Чисто конструктивно, това отделение е твърде малко за този наплив от цяла България“, коментира Боряна Стратиева.

Тя допълни, че до момента не се е сблъсквала с друг проблем, визиран в сигнала - пушенето на медицинския персонал: „За пушене - категорично не“.

Стратиева апелира към фондация „Даная“ и оплакалите се родители първо да проведат диалог с ръководството на клиниката.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

БНР