Депутат иска мерки срещу нерегламентиран улов на бяла мида
94226
Депутат иска мерки срещу нерегламентиран улов на бяла мида
Депутат иска мерки срещу нерегламентиран улов на бяла мида
Има много сигнали за нерегламентиран улов на бяла мида в Черно море. Дъното се разорава чрез тралиращи и драгиращи средства, вакуумни помпи и съоръжения. Тези способи са забранени от Закона за рибарството и аквакултурите. Това съобщи в интервю за Дарик председателят на парламентарната комисия по околна среда и води Ивелина Василева.
Тя посочи, че Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури трябва да повиши контрола, в противен случай България може да последва съдбата на други държави, където заради бракониерство - наличието на бяла мида е ограничено.
Бялата мида не е защитен вид по смисъла на екологичното законодателство, но пък техниките, които се използват, създават рискове за екосистемата, защото дъното се разорава и така се въздейства върху цялата екосистема - унищожават се водните организми, обясни Василева. Тя посочи, че законът допуска само и единствено изземане на бяла мида по ръчен способ, а се оказва, че се прилагат и непозволени методи.
Бившият екоминистър е категорична, че е необходимо да се засили контролът. Според нея трябва да се потърси съдействието и на научните среди - на Института по рибни ресурси, на Института по окаенология, които могат да дадат своите препоръки за това по какъв начин да се подхожда.
Доста притеснително е това, което имаме като информация в статистически план - количествата иззета бяла мида в Черно море ежегодно растат лавинообразно, което е предпоставено от търсене на пазара в международен план, изтъкна Василева.
Не ми се иска да се стигне до ситуация, в която се изпаднали други държави - при безразборен и безконтролен улов реално наличието на този вид в техните територии вече е силно ограничено, подчерта председателят на комисията по околна среда и води в НС.