Държавният глава Росен Плевнелиев подписа за България Споразумението от Париж на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата.
Това се случи на официална церемония в залата на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
„Горд съм да потвърдя ангажимента на България за постигане на общите цели с подписването на този исторически документ. Сега всички ние трябва да предприемем решителни действия за скорошното му ратифициране и прилагане", заяви българският президент в изказване в рамките на пленарното заседание относно климатичните промени.
#Climat : les grands enjeux de la signature de l'Accord de Paris | #COP21 https://t.co/1GUlTcGab4 pic.twitter.com/NC2jHnFVm7
— M-Christine Lanne (@Mc_Lanne) 22 април 2016 г.
Държавният глава определи Споразумението от Париж като „решителна стъпка към нисковъглеродно бъдеще, от която няма връщане назад".
Смразяващи данни за глобалното затопляне след 1997 г.
„Чистите технологии вече са достъпни. Заедно с намаляването на въглеродните емисии, ще бъдат постигнати положителни промени във всички ключови сектори - енергетиката, транспорта, горското стопанство и използването на земята, водите и отпадъците, земеделието.
#climat L’accord de Paris signé dans l’allégresse - reste à l’appliquer, ça va être dur ! https://t.co/2J0Sfoq7AD pic.twitter.com/xp7ZuVHBVX
— Reporterre (@Reporterre) 22 април 2016 г.
Ще въведем природосъобразни средства за производство с цел опазване на околната среда и осигуряване на напредък, работни места и по-добро бъдеще за всички", прогнозира Росен Плевнелиев, като подчерта значителните постижения на България през изминалите 20 години.
България е сред водещите нации в борбата с глобалното затопляне
Страната ни е една от малкото, която има собствен Закон за ограничаване изменението на климата, който се прилага чрез Третия национален план за действие по измененията на климата - всеобхватна и амбициозна програма на национално ниво за осъществяване на преход към нисковъглеродна икономика и ефективно използване на ресурсите до 2020 г. Страната ни подготвя също така Национална стратегия за адаптация и План за действие за въвеждането й за периода до 2030 година. В процес на разработка е и нова Енергийна стратегия до 2030 г., която да гарантира успешен преход към „чисти" технологии.
Climat : 171 pays signent l'Accord de Paris https://t.co/Go8SdH6yat pic.twitter.com/mzB070O5zq
— Les Echos (@LesEchos) 22 април 2016 г.
В изказването си президентът Росен Плевнелиев посочи, че като държава член на ЕС страната ни има правно обвързващ ангажимент до 2030 г. да редуцира емисиите вредни газове с 40% спрямо нивата от 1990 г.
"Изпълнението на тази цел ще ни постави на пътя за постигането на дългосрочната цел за въглеродно неутрална икономика", обяви държавният глава.
Президентът подчерта още ключовото значение на трансформацията на глобалния енергиен сектор. „България твърдо подкрепя Европейския енергиен съюз и общата политика на енергийна диверсификация, либерализация и енергийна ефективност. Заедно с нашите съседи, работим за подобряване на енергийната ни свързаност и за увеличаване на ефективността на енергийните мрежи с цел създаването на общ регионален енергиен пазар", заяви Росен Плевнелиев.
Полага ли усилия българинът да не замърсява?
Енергийната ефективност, диверсификацията и „чистата" енергия са основни приоритети в националната ни политика по отношение на климата и енергетиката. Делът на възобновяемите енергийни източници в общия енергиен микс на България съставлява 21 на сто и далеч надвишава поставената цел от 16% до 2020 година. Милиарди са инвестирани в енергийна ефективност, допълни президентът.
Accord de #Paris sur le climat: 171 pays signent https://t.co/N6DGBFpHEQ pic.twitter.com/RRDaXlN4zU
— HuffPost Québec (@HuffPostQuebec) 22 април 2016 г.
„Написахме история с приемането на Дневния ред за устойчиво развитие до 2030 г. и с революционното Споразумение от Париж за изменението на климата. Тези исторически постижения доказват, че нациите могат да се обединят за преодоляване на глобалните предизвикателства заедно", каза още президентът Росен Плевнелиев в изказването си на пленарната сесия в ООН по измененията в климата.
източник: БГНЕС