Компаниите за частни капиталови инвестиции (Private Equity - PE) придобиват основно частни дружества, които не се търгуват на фондовата борса.
На пръв поглед няма нищо съмнително. Проблемът обаче е, че те често го правят посредством заем. Схемата е подобна на кредитния пазар за недвижими имоти - PE фирмите предоставят първоначален депозит, а останалата част от сумата идва от дадена банкова институция. Разликата е в това, че придобитата компания е длъжна да изплати въпросния кредит.
След като закупят някое дружество, PE компаниите го “подобряват” чрез своя мениджърски ноу-хау, като целта е печалбите на придобитата компания да се увеличат, за да може тя да бъде продадена. Но това не е безплатно - освен че покрива вноските по кредита, придобитото дружество често заплаща “такса управление” на PE компанията, която го е купила.
Частните капиталови инвестиции преживяха значителен бум през последните няколко десетилетия. Броят на американските компании, занимаващи се с тази дейност, е нараснал от едва 24 през 1980 г. до 17 000 през 2024 г., като днес глобалният пазар за частни капиталови инвестиции надхвърля 8 трилиона долара.
Предстоят ли трудности за тази индустрия?
Според финансовият автор и трейдър Джаред Дилиън отговорът е да. Той обсъди новия си доклад „Следващият голям срив: Скритите рискове зад пазара на частните капиталови инвестиции“ с водещия на „Marketplace Morning Report“ Дейвид Бранкачио:
Рисков ли е този сектор според Вас?
Да. Частният капитал имаше смисъл преди – ако се върнете 10-15 години назад, когато лихвените проценти бяха нулеви, а оценките на частните компании бяха четири или пет пъти EBITDA (печалбата на дружеството преди лихви, данъци, амортизации и обезценки). Сега лихвените проценти са 5%, а оценките са 10-12 пъти, което не изглежда логично. В момента фирмите за частен капитал се съревновават за сделки, купувайки компании на все по-високи цени, използвайки огромни кредити, и според мен това представлява системен риск.
Заемите са големи заради по-високите лихвени проценти. Но, за хората, които не са запознати, частният капитал е достъпен за по-заможни инвеститори, които теглят кредити и купуват компании. Какво става с тези дружества след това?
Ключовото е, че купуват частни компании и ги задържат за определен период – обикновено три до пет години. През това време те прилагат различни управленски техники, за да оптимизират бизнеса и да увеличат печалбите. След това продават тези компании на друг купувач.
Вие сте разгледал цифрите. Според Вас един от тревожните сигнали е, че частният капитал задържа компаниите по-дълго от преди. Какво означава това?
В момента е трудно за фирмите за частни капиталови инвестиции да продадат проектите си. Това означава, че инвеститорите им не получават дивидентите, които им се дължат. Ако сте пенсионен фонд или университетски фонд и имате вложения в компания за частен капитал, обикновено тези инвестиции носят пари с времето. Сега, когато компаниите не се продават, тези пари не се изплащат.
Това е важно, защото не само богатите инвеститори трябва да се тревожат. Възможно е вашият пенсионен фонд също да е вложил средства в подобна компания.
Да. Университетските фондове всъщност са едни от най-големите привърженици на частния капитал. Наскоро излезе статия за фонда на Харвард, който е инвестирал 39% от средствата си в компания за частни капиталови инвестиции. Това е доста разпространена практика.
Не можем да знаем със сигурност накъде ще тръгнат нещата. Но ако приемем най-негативния сценарий, притеснявате ли се, че натискът може да доведе до сериозни проблеми за много фирми за частни капиталови инвестиции?
Ето къде е системният риск. Борсовите спадове не траят дълго – дори финансовата криза се случи сравнително бързо. Но ако 17 000 фирми за частен капитал започнат да ликвидират своите портфейли, това ще доведе до продължително понижение на пазара. Следователно, следващият мечи пазар може да продължи по-дълго от предишните.
Тази статия има единствено информационен характер и не представлява финансов съвет, нито препоръка за покупка или продажба на активи. Инвестирането носи рискове и преди да предприемете каквито и да е действия, се препоръчва да се консултирате с лицензиран финансов консултант.