Шкода алианс обещават пуск на първия блок на АЕЦ Белене след 4 г.
Шкода алианс обещават пуск на първия блок на АЕЦ Белене след 4 г. / netinfo

Чешкият консорциум "Шкода алианс" гарантира пускане в експлоатация на първия блок на АЕЦ "Белене" до 4 години от последния издаден разрешителен документ, ако спечели конкурса за дострояването на централата. Това заявиха на работна закуска с журналисти днес представители на консорциума.

В конкурса, обявен от Националната електрическа компания, участват чешкият консорциум и руската компания "Атомстройекспорт". Предложенията на двамата кандидати бяха отворени на 1 февруари т.г. Предвижда се вторият блок на бъдещата атомна централа да бъде пуснат в експлоатация година и половина след първия, каза Мирослав Фиала, генерален директор и председател на Борда на директорите на "Шкода ядрено машиностроене" АД, което участва в консорциума.

Тези срокове са немислими обаче, ако изграждането на централата трябва да започне изцяло отново, каза Йозеф Мишак, директор "Стратегия" в Института за ядрени изследвания Ржеж, член на чешкия консорциум.

Обявените съкратени срокове няма да оскъпят проекта, уточниха от "Шкода алианс". До съкращаване на сроковете от кандидатите се стигна, след като от НЕК поискаха подобряване на офертите им. Все още те не са класирани, от чешкия консорциум очакват това да се случи до края на годината. До тогава са валидни финансовите параметри в тяхната оферта.

В отговор на въпрос Йозеф Мишак каза, че няма официална информация за изискванията на НЕК за себестойността на произвежданата от АЕЦ "Белене" електроенергия, но според чешката оферта, "спокойно ще се влезе в стойността 4 евроцента на киловатчас".

В коментар на цена от 2 евроцента на киловатчас, Радек Бенчик, генерален директор и председател на Борда на директорите на "Шкода Прага" АД - част от консорциума, каза, че тази себестойност е под долната граница за икономическа рентабилност на атомните централи. От "Шкода алианс" заявиха, че предложената от тях цена е реална и конкурентна, и се движи в най-ниското ниво на икономически изгодната цена.

По думите му, ако строежът на АЕЦ "Белене" се забави, може да се стигне до драстично повишение, дори с над 100 процента на цената на тока в България. От чешкия консорциум отново заявиха намерението си да използват максимално съществуващото оборудване на площадката в Белене, както и голямо количество български фирми подизпълнители във всички етапи на доизграждането -проектирането, доставките, до въвеждането в експлоатация.

Мирослав Фиала подчерта, че според офертата на чешкия консорциум, възложителят няма да търпи загуби при евентуално забавяне в сроковете за изпълнение и въвеждане в експлоатация. По думите му, нереазилизираните приходи от една година забавяне в изпълнението на проекта са 14.6 на сто, а през втората година достигат 30 на сто.