Очаква се рекорден ръст в ипотечното кредитиране у нас през юни. Засега няма никакво отражение на гръцката финансова криза върху банковия пазар у нас. Това коментираха пред БТА анализатори и кредитни консултанти.
Ипотечните кредити с ръст заради изгодните оферти
Все още не е излязла статистиката на БНБ за юни, но по предварителни прогнози очакваме през юни спрямо предходния месец 30 процента ръст на ипотечните кредити, коментира за БТА Тихомир Тошев, кредитен анализатор. По думите му през юли и август също се очаква ръст, но по-малък заради летните отпуски. Най-вероятно до края на тази година ще видим и още по-осезаеми ръстове в кредитирането като най-високи ще са в ипотечното кредитиране, следвани от фирменото и потребителското кредитиране, прогнозира Тошев.
Подобни са очакванията и на експертите на една от големите търговски банки у нас, които коментират, че изгодните оферти по ипотечните кредити вече са довели до нарастване на търсенето им. Според анализаторите на Пощенска банка, интересът към този тип финансиране не само ще се запази, но и вероятно ще се завиши през втората половина на годината.
От банката отчитат, че през първата половина на 2015 г. се запазва пазарната тенденция за плавно понижение на лихвите по новите кредити за домакинствата. Последните оповестени данни от БНБ сочат, че през май 2015 г. средният лихвен процент по новоотпуснатите жилищни кредити в лева е 5,95 процента като се е понижил с 0,70 процентни пункта спрямо май 2014 г. , отчитат експертите на банката.
Продължава и тенденцията към намаление на ГПР по този тип кредити, наблюдавана от 2011 г. като към май 2015 г. той възлиза на 6,45 процента като понижението в сравнение с май 2014 г. е с 1,10 процентни пункта. Според банковите експерти към настоящия момент условията за взимане на ипотечен кредит са по-изгодни от тези преди кризата.
Тихомир Тошев коментира, че в последните месеци много банки са подобрили условията си по ипотечните кредити и в момента масово предложенията се движат в рамките между 5,5 и 6 процента, а за кредитополучатели с висок осигурителен доход и ниска кредитна задлъжнялост се оформят промоционални оферти с лихва и под 5,5 процента.
При потребителските кредити лихвите продължават да се движат между 7 и 11 процента, най-често изтеглените кредити са с лихви между 8 и 9 процента, коментира Тошев. При фирменото кредитиране също има много сериозно движение на лихвите надолу - виждаме лихви от порядъка на 4 - 4,5 до 5 процента, добави той.
Бизнесът вече е по-спокоен да търси кредитиране
Бизнесът вече е по-спокоен да търси кредитиране, защото срещу относително добра цена на финансовия ресурс може да си позволи значителни подобрения и съответно увеличение на приходите си, посочи анализаторът. Според Тошев ръстът при фирменото кредитиране тепърва предстои.
При ипотечните кредити средно за България се теглят суми от порядъка на 36 000 евро като за София средният размер на ипотечния кредит доближава 50 000 евро; в по-малките градове сумата е около 20 000 - 25 000 евро. При потребителските кредити предпочитаната сума е най-често между 8 000 и 10 000 лв., посочи Тошев. Това съответства на офертите на банките за отпускане на потребителски кредити без поръчители, а хората обикновено се притесняват да карат свои приятели и роднини да им стават поръчители, добави той.
Според анализаторите вече се наблюдава раздвижване и в строителния бранш в отговор на нарасналото търсене на жилища. По данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през първото тримесечие на 2015 г. е с 4,9 процента повече спрямо първото тримесечие на 2014 г. Делът на тристайните апартаменти е 33,2 на сто и изпреварва леко двустайните, които са 32,8 процента. НСИ отчита и 19 процентен дял на новопостроените петстайни жилища.
Гръцката криза не оказва влияние върху банковия пазар у нас
Засега не забелязваме влияние на гръцката криза върху поведението на депозантите или на кредитополучателите у нас, коментира Тихомир Тошев. По думите му много добре се обяснява публично проблема с Гърция и натрупания от държавата дълг и че това няма да се отрази върху нашата банкова система и затова хората не се чувстват притеснени. Тези, които са планирали да изтеглят кредити и да закупят имот или да изтеглят кредит за друга належаща нужда, го правят, коментира Тошев. При депозантите също не се наблюдава притеснение според него.
Виждаме, че депозитите в банките продължават да растат, въпреки че темповете на нарастване са значително по-малки отпреди, добави той.
Всички следим с интерес каква ще е развръзката в Гърция - ако се стигне до излизането й от еврозоната, ефектът ще е по-скоро върху бизнеса, а не толкова върху банковата система, смята кредитният анализатор. Според него ще бъдат повлияни компаниите с гръцка собственост в България, които търгуват с Гърция. Какъвто и да е изходът от кризата в южната ни съседка, то той няма да повлияе върху лихвите по кредитите, категоричен е Тошев.
Източник: БТА