Големите фирми плащат по-високи заплати на служителите си
Големите фирми плащат по-високи заплати на служителите си / снимка: КНСБ
Големите фирми плащат по-високи заплати на служителите си
41026
Големите фирми плащат по-високи заплати на служителите си
  • Големите фирми плащат по-високи заплати на служителите си

Големите фирми в страната плащат на работниците си по-високи заплати от малките и им осигуряват по-голяма трудова сигурност. Това сочи изследване на КНСБ за основните тенденции на пазара на труда с оглед гъвкавостта и сигурността на работния процес. Анализът е на наблюдение на НСИ за първото и второто тримесечие на миналата година и обхваща около 30 хил. души. Сред констатациите е и че работнцити ев малките и средни предприятия се работи между1,5 и 2,5 часа в повече от законово регламентираното.

На база направеното изследване лидерът на КНСБ Племн Димитров коментира, че големите фирми осигуряват по-високи месечни заплати и повече сигурност на работниците. Той отчете, че през първото тримесечие на 2010 година наетите в големите фирми са получавали с около 42 лв. по-висока средна месечна нетна заплата спрямо наетите в средните фирми. При възнагражденията на наетите в средните фирми и тези в малките разликата е 73 лв. През второто тримесечие тези разлики са се повишили съответно до 57 лв. и близо 130 лв.

След констатациите е и, че в малки фирми, в които работят до 20 души, броят на служителите без трудов договор е 4 пъти по-голям от тези в големите. Освен това в тези предприятия се работи между 1,5 и 2,5 часа почете от законово регламентираното. Ръководител на изследователския екип проф. Лалко Дулевски обясни, че нискоквалифицираните работници са в най-несигурна позиция от гледна точка на заетостта. Той коментира, че хората с висше образование имат по-висок коефициент на заетост отколкото средно в ЕС през първото полугодие на 2010-а. „Когато слезете надолу в образователното ниво и стигнете до хората с основно и по-ниско образование става трагедия“, коментира той.

От КНСБ доплъниха, че изследването показна нов елемент за вътрешна гъвкавост в пазара на труда- ползването на веднъж месечно на свободен ден по семейни причини.