С атрактивно и новаторско представяне Велико Търново е спечелило международното жури в надпреварата за културна столица на Европа за 2019 г. Артистичната презентация силно е впечатлила експертите и е донесла правото на старата столица да премине във финалната фаза на конкурса, като продължи да се бори за престижната титла наравно със София, Пловдив и Варна. Атрактивната презентация, направена от десетимата членове на екипа, защитили успешно великотърновската кандидатура, беше представена вчера и пред журналисти в старата столица.
„Досега беше трудно, но по-трудното тепърва предстои. За мен всяка община се бе подготвила по иновативен начин, но нашето представяне беше изключително атрактивно", каза кметът Даниел Панов. По думите му каузата е била успешна, благодарение на хората, които са го подкрепили - млади, креативни и иновативни. Кметът изказа благодарност към целия екип, работил по създаването на презентацията, както и на всички хора, включили се със своите идеи в подпомагането на нашата кандидатура, а така също на всички местни и национални медии, спомогнали за популяризирането на кандидатурата, както и на кметовете на 9-те общини от областта, които също са оказали подкрепа. Предстоят разговори с градове извън страната ни, които са били европейски столици на културата, или с такива, на които им предстои да бъдат. Ще се потърси подкрепа и от другите български градове, които не са успели да се класират, посочи градоначалникът. Той също се включи в презентацията, която беше в Изложбените зали „Р. Михайлов".
Пред погледите на журналистите и само за броени секунди участниците сглобиха огромен дървен стол, който стана център на малкото шоу. Той наподобява древен трон и от известно време краси една от терасите в старата част на града. Столът е част от проект на Арт сдружение „Дупини" и символизира връзката с природата. Десет камбанки допълваха представянето, в което участваха Марияна Проданова от екипа, който прави 10-годишната стратегия за културно развитие на Велико Търново, художникът Румен Димитров-Попа, Надежда Савова - доктор по културна антропология, Деян Колев - директор на център „Амалипе", шефът на Общинската агенция по туризъм Цветомир Бояджиев, Мариела Цонева - ръководител на дирекция „Общинско развитие" и трима чужденци, които от години живеят в България - полската художничка Йоанна Тиеле, британецът Стефан Ламбърт, познат от проекта „Красива България" и Алек от Германия.
Те споделиха част от личното си участие в голямата презентация, като всеки следващ започваше с думата, с която предходният описваше най-точно собствената си представа за кандидатурата на Велико Търново. Ключовите думи, представящи старопрестолния град, бяха промяна, природа, любов, толерантност, солидарност, бъдеще, благоденствие и наследство. Атрактивната презентация приключи със звъна на камбаните. "Те са символ на културното наследство, но и на най-важните моменти в човешкия живот. Камбаната описва всички етапи от живота на човек - раждане, кръщене, сватба, смърт. Освен това камбаната е и глас, който може да предупреди града за настъпваща обсада или заплаха, но камбаната може да извести и радост, празненства и фестивали", каза пред гостите на представянето Надежда Савова.
Затова при обявяването на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 г. ще бъде излъчено грандиозно светлинно шоу на Царевец, което ще бъде съпроводено с дигитализиран звън на хиляди камбани. Звънът е част от големия проект на математиците от търновския клон на Българската академия на науките, които направиха дигитален музей на всички камбани в България. Освен това десетте камбанки ще бъдат продадени на търг и със средствата от тях ще бъдат подпомогнати нуждаещи се творци, допълни кметът Даниел Панов. Той уточни, че през септември догодина ще бъде второто представяне на Велико Търново пред журито. Тогава членовете на оценяващата комисия ще посетят старопрестолния град, за да се запознаят визуално с това, което е написано в апликационната форма и да разгледат града ни.