Министерство на здравеопазването иска да намали с повече от 10 пъти финансирането на 12-те комплексни онкологични центрове в страната (бившите онкодиспансери) за тази година. Това съобщи за Дарик председателят на сдружението на лечебните заведения по онкология доктор Мария Рачева.
Здравното ведомство е предложило на мениджърите на тези лечебни заведения да подпишат договори за работата си през тази година. Всички директори са отказали с аргумента, че предвидените средства ще доведат до масови фалити на онкоцентровете и стотици онкоболни ще останат без лечение.
Доктор Мария Рачева, директор на онкоцентъра във Велико Търново: "В тези договори е записано, че ние отговаряме за целия свят, даже и за войната в Афганистан. Отговаряме за всичко, което сме извършвали досега, длъжни сме да го извършваме непрекъснато, без да получаваме заплата за това и могат да ни спрат субсидията. Измислена е някаква методика, някой е седнал, гледал в тавана, писал това, което му е хрумнало. Всичко това е написано за здравноосигурените пациенти, а 30% от пациентите, които идват при нас са здравнонеосигурени, ние няма как да ги обгрижваме. Нека ни наредят да сложим по една табела и да ги гоним тези пациенти."
"Всички директори на онкоцентровете ще информират общинските съвети по места за проблема, защото тези лечебни заведения са общинска собственост", обясни още Рачева.
Директорът на комплексния онкологичен център в Шумен доктор Сотир Караниколов обясни за Дарик, че според предложената методика от ведомството, центърът ще получи едва 20% от реално заработената медицинска дейност