То може да се изрази в латентна недостатъчност на мозъчното кръвоснабдяване, преходни нарушения на мозъчното кръвообращение, исхемичен и хеморагичен мозъчен инсулт.
Грижата за здравето на обществото и възпрепятстване на негативния ефект от разпространението на социално-значимите заболявания са базов компонент в мисията и стратегията на МБАЛ "Св.Марина" ЕАД – Варна. Ето защо след дълга подготовка в лечебното заведение стартира авангардна методика за лечение на МСБ, уникална за Варна и региона. Въвеждането на новата методика е съвместна инициатива на водещи лекари от университетската болница и немски специалисти с любезното съдействие на фирма "Байер" - България.
За целта на 04 Август 2007 в болницата пристигат проф. Майкъл Форстинг (преподавател от световна класа в универитета в Есен, Германия и Председател на Неврорентгенологичното дружество в Германия) и д-р Изабел Ванке (негова асистентка).
Проф. Форстинг ще участвува в създаването на екип за интревенциално лечение на мозъчносъдовата болест и други съдови заболявания на мозъка. Такъв интердисциплиарен екип от рентгенолог, невролог, неврохирург и съдов хирург се създава за първи път в България.
Последствията от атероскерозата върху извънчерепните и вътречерепните артериални съдове при определни пациенти може да се лекува чрез поставяне на вътресъдова протеза (стент) в мястото на стесняване. Този метод е утвърден от години в университетската болница и се прилага при пациенти с проблеми на коронарните и периферни артерии, но досега не е прилаган във Варна при стенози в мозъчните съдове. Голямо предизвикателство за екипа ще бъде "разрушаването" на вътресъдови тромби при исхемични инсулти чрез въвеждане на специално вещество в мястото на запушване. Това ще даде възможност за намаляване на последствията от инсулт при пациентите и снижаване степента на тяхната инвалидизация.
Цел пред екипа ще бъде и лечението на мозъчни аневризми чрез поставяне на специални спирали, като по този начин се постигне избягване на оперативното лечение.