Влюбеният Шекспир
Влюбеният Шекспир / netinfo
ДТ "Стоян Бъчваров"- Варна кани на една брилянтна комедия на проф. Пламен Марков за недоразуменията около написването на прочутата пиеса "Ромео и Жулиета" и забраната жени да играят в театъра! Гледайте "Влюбеният Шекспир" на 6 Ноември от 19:00ч, в Държавна опера - Стара Загора.
 
"Влюбеният Шекспир" е първата премиера на Варненския драматичен театър за 2017г, дело на проф. Пламен Марков, член-кореспондент на БАН, един от най-изтъкнатите представители на съвременния авторски режисьорски театър в България. С неговото име са свързани едни от най-успешните постановки на Варненския драматичен театър както във времето назад, така и през последните години. Достатъчно е да припомним само абсолютния връх "Ричард III" с 3 награди ИКАР, без да забравяме и последните топ спектакли на професора "Вуйчо Ваньо", "Ревизор", "Ретро" и "Брак по принуда".
Както обикновено, така и сега стилът Пламен Марков започва от превода и адаптацията, за да обхване след това и всички режисьорски компоненти на театралната постановка. Ползвани са също преводни текстове от Валери Петров, Владимир Свинтила, също стихове от Кр. Марлоу, преведени от Александър Шурбанов и Евгения Панчева. Става дума за онзи романтичен сюжет, залегнал в основата на прочутия британско-американски филм от 1998г на Джон Мадън, с Гуинет Полтроу, Джоузеф Файнс и Джуди Денч, спечелил цели 7 награди Оскар.
 
Почти 2 години продължават преговорите на Театрално-музикалния продуцентски център Варна за получаване на авторските права върху драматизацията на Ли Хол, по сценария на Марк Норман и Том Стопард.
 
И както може да се очаква, в своя постановъчен екип Пламен Марков отново ангажира художничката Мира Каланова и композитора Калин Николов - същото звездно трио, което изведе на върха и "Ричард III". Любопитна е сега смяната на гледната точка - от историческата драма на Шекспир към любовната история с Шекспир, която - макар и базирана върху някои исторически лица, все пак е измислена. "Влюбеният Шекспир" се позовава на театрален дневник, в който Филип Хенслоу, собственик на театър и продуцент, ако трябва да употребим днешна лексика, си е записал кому какви пари е изплатил.
 
Много от героите, репликите и сюжетните похвати се отнасят до пиесите на Шекспир, така че в съвременното преживяване на Шекспир присъства и автентичният Шекспир. Хореографията и сценичния бой разработва Камен Иванов, младата и талантлива варненка Василена Ялъмов, сега студентка по сценография в НАТФИЗ, асистира на доц. Мира Каланова.
 
Адриан Филипов и Цветина Петрова изпълняват централните роли на Ромео и Жулиета, но в тази комедия за недоразуменията около написването на прочутата пиеса "Ромео и Жулиета" и забраната жени да играят в театъра, значение имат, естествено, всички останалите персонажи.