/ БГНЕС, архив

Бракониерските прояви както към незаконното придобиване на дървесина, така и към незаконното отстрелване на дивеч намаляват. Това каза в интервю за БТА директорът на Регионалната дирекция по горите (РДГ) в Стара Загора инж. Петър Заяков.

По неговите думи през 2024 година в района на РДГ-Стара Загора за нарушения по горите, лова, риболова и защитата на природата са съставени 697 акта за установяване на административни нарушения (АУАН). От тях най-голям е броят на нарушенията по Закона за горите - 686, като актовете за сеч са 73, за транспорт - 108 АУАН, а най-много са за съхранение на незаконно придобита дървесина - 384 АУАН.

Общият брой за издадените наказателни постановления е 675, а наложените глоби са в размер на близо 322 хиляди лева. Инж. Петър Заяков каза, че, за съжаление, събираемостта на глобите е изключително ниска и достига едва 22 на сто. „Голяма част от хората, които имат наложени глоби, са с нисък социален статус“, каза директорът на РДГ. Той подчерта, че е направен опит вземанията да се търсят и чрез частни съдебни изпълнители, но резултатът е незадоволителен.

За  м.г. в прокуратурата са изпратени общо 25 преписки като за три от тях има издадени присъди, а само една е оставена без решение. Инж. Заяков допълни, че за 2024 година незаконно придобитата дървесина по актови преписки е малко над 545 кубика, като 541 кубика са дърва за горене, а останалите 4 кубика са строителна дървесина. За същия период са задържани 17 коня, шест моторни триона, два инструмента, едно ловно оръжие, по шест моторни превозни средства и велосипеди, както и 34 каруци.

По думите на директора на РДГ през изминалата година нараства популацията на всички видове дивеч, с изключение на дивата свиня. Най-голяма е популацията на яребица - 28 882 животни, следвана от фазан - 20 573 животни, заек - 20 448 животни, чакал - 7006 животни, сърна - 6155 животни, лисица - 2575 животни. Увеличение се наблюдава и при мечките, и при вълците съответно от 84 на 91 животни и от 91 на 100 животни. Инж. Заяков обясни, че намалява броят на ловците в областта. Общият им брой към момента е 6511 ловци, разделени в 159 ловни дружинки, 14 ловни сдружения и 15 дивечовъдни участъка. Те са завоювали общо 57 ловни трофея с медали през 2024 г. Най-много са спечелените медали за благороден елен - 29, сърна - 18 и дива свиня -10.

Общата дивечопригодна площ в областта е 477 406 хектара.

Инж. Петър Заяков допълни, че на територията на РДГ Стара Загора има пет горски и едно ловно стопанство, които стопанисват 174 110 ха гори в 11 общини. Широколистните масиви обхващат 78 на сто от горите, а иглолистните – 22 процента. „За последните 25 години съотношението на видовете гори като делът на широколистните е нарастнал с осем на сто“, каза лесовъдът. Той допълни, че „за миналата година на територията на дирекцията са станали 29 пожара, които са засегнали 2884 дка гори. От тях близо 670 дка изгоряха в местността 7-ия километър северно от Стара Загора. Там се залесяват фиданки от вида „Атласки кедър“, който е доказан сухоустойчив и пожароустойчив вид“, каза инж. Заяков.

Той допълни, че през изминалата година най-сериозни вредители по горите са били изсъхването, короядите и боровата процесионка. Борбата с тях не е лесна и боровата процесионка няма да изчезне, а до няколко години боровите насаждения ще изсъхнат, защото не са посадени в подходящи за тях условия, поясни специалистът. „В област Стара Загора има и от двата вида борова процесионка - континентална и средиземноморска. Разликата между двете е, че едната се появява през пролетта, а другата - през есента. Методите за борба с вредителя, образуващ къдели от паяжини върху иглолистните видове, са механични, авиомеханични и авиохимични, но боровата процесионка няма да изчезне", обясни директорът на РДГ. По негова информация миналата година в парк "Митрополит Методи Кусев" са хванати 4200 мъжки пеперуди, които са основният фактор за разпространението на боровата процесионка.