Няма унищожени артефакти във фондохранилището на музея в Плиска, съобщиха от Регионалния исторически музей (РИМ) в Шумен по повод разпространена от полицията информация за унищожени културни ценности и други материални щети на територията на Националния историко-археологически резерват (НИАР) „Плиска“, вследствие на проливните дъждове на 14 юни. 

В пострадалото помещение - фондохранилище, се съхранява археологически материал, като приблизителният брой на фондовите единици е пет хиляди. Това са част от откритите находки по време на проучванията на старата столица и на този етап не е констатирано унищожаване на движими културни ценности, отбелязват от музея. 

Националният резерват „Плиска“ се наводни, щетите са огромни

Съгласно нормативната уредба в областта на културното наследство на България е назначена вътрешна проверка - инвентаризация, която да установи актуалното състояние на артефактите.

Вреди по специализираната документация не се очакват поради нейното дублиране на електронен носител. При наличие на щети или евентуални загуби на културни ценности, след приключване на инвентаризацията, ще се спази законовата процедура и ще се информира Министерството на културата за съгласуване на последващи действия, уточняват от музея. 

Състоянието на оборудването, осигуряващо необходимите условия за съхранение, ще се определи след почистване и извършване на техническа експертиза. В най-кратки срокове, със собствени средства на институцията, фондохранилището ще се приведе в необходимото състояние, гарантиращо опазването на артефактите при съответните параметри на микроклимат, допълват от музея.

Всички артефакти се съхраняват в пликове и пластмасови кутии и това е спомогнало за тяхното запазване, въпреки че някой са били под вода. „Засегнати от водата артефакти има, но категорично не може да се говори, че са унищожени“.

Това каза главният уредник на НИАР „Плиска“ Христина Стоянова. Тя припомни, че през 2010 година отново е имало наводнение във фондохранилището. "Тогава се повдигна пътят, направиха се диги, но не на голяма плащ. Трябва да се помисли и накъде да се отвежда водата при валежи", допълни Стоянова. 

Припомняме, че според информацията от ОД на МВР-Шумен в 21:43 часа на 14 юни е потърсено съдействие от пожарната в Нови пазар след сигнал за наводнено архивохранилище на старините в резервата.

Установено било, че след продължителни валежи голямо количество вода е преминало през построените диги, в резултат на което е наводнен Археологическият музей. Заварени са били хранилища на културни ценности на Регионален изторически музей-Шумен и музей и хранилища на НИАР, които били наводнени.

Унищожени са три климатика, пет влагоабсорбатора, измервателна техника и по първоначални данни около 1000 артефакти. Извършени са спасителни дейности и отводняване на около 600 кв.м.

Девет огнеборци са извършили спасителни дейности и отводняване на площ от около 600 кв.м., като са спасени около 500 артефакти.
БТА