/ iStock/Getty Images

Повишени нива на амониев азот, нитрати, нитрити и ортофосфати са установени в река Черни Лом, съобщи експертът "Връзки с обществеността" на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе Рени Петрова.

Тя уточни, че това сочат резултатите от първите водни проби, взети на 30 март, след извънредна проверка на РИОСВ – Русе, РИОСВ – Шумен, Регионална лаборатория – Русе при Изпълнителната агенция по околната среда и представители на местната власт за наличие на бяло-жълта пяна, умряла риба и миризма на оборска тор в реката при село Пепелина. 

Петрова отбеляза, че по този начин се потвърждават първоначалните съмнения, че в реката са попаднали води от измиване на селскостопанска техника, вероятно след третиране на земеделски земи с препарати за растителна защита или изкуствени торове, нагоре по течението.

„Стойностите на изпитваните показатели от пробите, взети от реката при село Табачка са най-високи, като намаляват нагоре по течението на Черни Лом в посока село Кацелово. Биологичната потребност от кислород за пет денонощия също е с повишени стойности. Високите нива на амониевия азот са причина за намаляване на нивата на разтворения кислород във водата, което е причина за измиране на част от речната фауна, включваща риби и раци“, отчете още Рени Петрова.

Тя добави, че се очаква до дни да станат готови и останалите две проби, които се изпитват по общо 15 показателя, които са част от годишния мониторинг на повърхностните води на река Черни Лом. По този сигнал са извършени общо пет съвместни обхода покрай акваторията на реката от селата Табачка, Пепелина, Широково, Острица, Кацелово до селата Крепча и Гърчиново в община Опака.

От страна на РИОСВ - Шумен са дадени предписания на кметовете и земеделските производители за недопускане изтичането на замърсени отпадъчни води в реката. Резултатите от водните проби ще бъдат предоставени на Басейнова дирекция „Дунавски район“ за анализ по компетентност съгласно Закона за водите и подзаконовате нормативна база, каза още Рени Петрова.

Кореспондент на БТА Андрей Кючуков