/ iStock/Getty Images
Инкубационният период на заболяването е между 3 и 14 дни
Потвърдиха първи случай на западнонилска треска в Пазарджик.

Два нови случая на западнонилска треска у нас

"В специализираната референтна лаборатория потвърдихме западнонилска треска при жена на 56 години от Пазарджик. Доказаха се антитела към вируса, който причинява инфекцията. Това е шести случай за лятото”, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Първи случай на Западнонилска треска в България

Жената е с възпаление на мозъка.
Още при началните симптоми, лекарите в пазарджишката болница са се ориентирали правилно и са изпратили серум за изследване в референтната лаборатория.

Проф. Кантарджиев: Българинът няма имунитет срещу западнонилска треска

Вирусът се предава на човека основно с ухапване на комари.
Това може да са екзотичните тигрови, както и „местните" видове, характерни за България. В редки случаи заразата се пренася чрез ухапване от кърлежи.

6-годишно дете е било лекувано в Русе от западнонилска треска

До август миналата година имаше един регистриран случай. От болните таза година, само един е заразен извън България - в Кипър. В страната са се заразили мъж и жена от Монтана, дете от Бургас и 40-годишен софиянец и жената от Пазарджик.

Растенията, които ще ви помагат да се отървете от комарите (ВИДЕО)

„Търсим вируса при всички изпратени материали за изследване на хора с мозъчни възпаления. Обръщам внимание и на лекарите да мислят в тази посока”, обясни още проф. Кантарджиев.

Инкубационният период на заболяването е между 3 и 14 дни. Много хора изкарват западнонилиската треска безсимптомно. В масовия случай протича леко или умерено тежко с грипоподобни оплаквания.

Проф. Кантарджиев: Най-уязвимите от западнонилската треска са хора над 60 години

Тежките неврологични форми на болестта като енцефалит, менингоенцефалит или менингит са 1 на 140-320 случая, по-вероятно при хора в напреднала възраст или със силно понижен имунитет.
БГНЕС