За първи път пред габровска публика художникът Валентин Атанасов ще представи свои творби и авторска музика. Както платната, така и музикалното произведение са създадени преди години и досега търпеливо са чакали повод да бъдат показани.
Тази година поводът е налице – настоящата 2015 г. е обявена от ООН за Година на светлината и светлинните технологии, а изявата в Дома на хумора и сатирата се осъществява съвместно с габровския клон на Съюза на физиците в България.
Тематичната изложба „Раждане на Светлината“ включва 43 живописни платна. Те са част от цялостен цикъл творби, посветени на светлината – явление, без което животът на Земята не би бил възможен. Картините пленяват погледа с ярки, преливащи се багри и носят много настроение.
Създавани в продължение на години, творбите разкриват душевните пориви на художника и възприятията му за дарените блага на хората, с чиято даденост сме свикнали и често недооценяваме, но които имат решаваща роля в живота на всеки човек.
Светлината е многолика и би било добре да ценим всичките й проявления – и в природата, и в душите на хората, и в човешките взаимоотношения.
За първи път габровци ще се докоснат и до друго любимо хоби на художника – музиката. На откриването на изложбата ще прозвучи симфоничното произведение „Раждане на Светлината“.
Музиката е дело на Валентин Атанасов, а аранжиментът и изпълнението са на габровския музикант Милен Василев. Тази пролет авторът дари композицията си на Габрово и посвети своя щедър жест на 155-годишнината от обявяването му за град.
Откриването на изложбата е в 18.00 ч. на 19 ноември 2015 г. в зала 7 на Музея „Дом на хумора и сатирата“. Творбите ще останат на разположение на габровци и гости на града до края на годината.
Валентин Атанасов е роден през 1954 г. в село Летница, община Ловеч. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1982 г. се дипломира по специалност стенопис в Националната художествената академия „Николай Павлович”.
Работи в областта на монументалното изкуство, живописта, графиката, дизайна, музиката и поезията. Има създадени над 100 декоративно-монументални творби и хиляди живописни платна, графики и рисунки, запазени знаци и приложни проекти.
Автор: Дарина Маринчевска, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово