Спирането на цигарите удължава живота с до 6 години
Спирането на цигарите удължава живота с до 6 години / sxc.hu

„Ако не аз - кой, ако не сега - кога?". Това е тазгодишното мото на Международния ден без тютюнев дим. По традиция денят се отбелязва третия четвъртък от ноември, като за първи път това е станало през 1977 г. в САЩ, а у нас - през 1990 г.

Над 300 000 са белодробно болните в България. Страната ни е на 4-то място в Европа по брой пушачи и на същото място по брой белодробно болни сред населението. Тези данни бяха представени в края на юни от водещи специалисти от Българското дружество по белодробни болести.

Според информация, ако спрете цигарите, бихте живели от 3 до 6 години повече, като стандартът на живот ви ще се подобри.

Всички специалисти са категорични, че отказът от тютюнев дим е възможен, като най-важното условие е да вземете това решение.

Въпреки широко разпространеното мнение, че отказването на цигарите отнема много продължителен период, пред Дарик един от водещите пулмолози у нас д-р София Ангелова заяви, че вредният навик е възможно да бъде забравен само за три месеца.

По думите на д-р Ангелова, медикаментите на пазара могат да осигурят терапия, която да помогне на хората, които са решили да се откажат от вредния навик, да не изпитват дискомфорта от липсата на никотин.

В организма има насищане на тютюн, което започва да спада след около третия месец, затова този период е критичен.

Другият аспект на проблема е да се преодолее условния рефлекс, създаден при пушенето - от момента, когато пушачът вади цигарата от кутията до изгасяването й.

Въпреки че са малък процент, има и пушачи, които успяват да спрат цигарите само благодарение на волята си.

Продажбата на електронни цигари се е увеличила със 100% след забраната за тютюнопушене на закрито, заяви за Дарик Георги Патриков, представител на една от водещите компании за внос на електронни цигари и консумативите за тях. По думите му основно клиентите комбинират електронната цигара с конвенционалната, като използват „заместителя" единствено в закрити обществени пространства.

Експертът е категоричен, че много хора избират електронната цигара като път към отказване от никотиновата зависимост.