Gabrovowiki.com е новата онлайн енциклопедия на Габрово. Проектът беше осъществен от Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово и Момчил Цонев по програма „Култура“ на Община Габрово в подкрепа на кандидатурата на града ни за Европейска столица на културата.
Към момента енциклопедията включва статии в няколко големи тематични категории – “Възраждане”, “Габрово 1878-1944″, “Архитектура”, “Квартали”, “Габровски хумор”, “Фестивали”, „Празници“, “Културни организации”, „Европейска столица на културата“, „Габрово – живият град“.
Целта на gabrovowiki.com е да се развива постоянно с нови статии за събития, личности, забележителности от миналото и настоящето на града. Ще се търси активното съдействие на обществеността и местните организации.
Нека всеки габровец се почувства съпричастен към създаването на „габровската Уикипедия“, споделя авторът Момчил Цонев. Всеки може да изпраща свои идеи и коментари или авторски фотографии, документи, снимки от старо Габрово на имейл адрес gabrovoednovreme@gmail.com, които ще бъдат включени в енциклопедията.
Енциклопедията вече събира мнения по няколко анкети на сайта си. Gabrovowiki.com приканва всички да изберат най-великите габровци, габровски събития и забележителности. Някои от предложенията ще привлекат вниманието на онлайн посетителите с атрактивността си. За габровска забележителност се борят „Планета Габрово“ и габровските „чудеса“ – паметник в реката и параход в гората. Сред предложенията за велики габровски събития се нареждат както откриването на първото новобългарско училище през 1835 г., така и избирането на бразилския президент с габровски корен Дилма Русев. Сред най-великите габровци се нареждат легендарният Рачо Ковача, просветителят Васил Априлов и някои от най-известните габровски индустриалци.
Габровската Уикипедия Gabrovowiki.com се появява на петата годишнина от началото на историческата поредица “Габрово – живият град” с автори Даниела Цонева и Момчил Цонев. През 2008 г. се появи първата книга „Имало едно време в Габрово“. Досега в поредицата излязоха също така книгите „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)”, „Снежно Габрово за деца“ и „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов”.
Активно в представянето на Gabrovowiki.com се включи и най-голямата Facebook страница за габровска история „Габрово – живият град“.