Константин Илиев
Константин Илиев / bnr.bg
От Общината събират мнения в анкета

Община Добрич прави анкета на сайта си дали да бъде именувана Седмицата на камерната музика на големия музикант Константин Илиев. Идеята идва от Обществения съвет по култура - по предложение на Атанас Пеев – родоизследовател, краевед, почетен гражданин на Добрич, и Мария Славова – пианист и органист, клавирен педагог. От Община Добрич приемат предложението, като смятат, че именуването трябва да стане след допитване и обосноваване на идеята. Анкетата може да попълните на сайта на Общината.

Проф. Константин Илиев /1924-1988/ е емблематично име за българската музика и национална култура. Автор на голям брой композиции, основател и главен диригент на Симфоничен оркестър – Русе, главен диригент на Софийска филхармония, главен диригент на Варненска филхармония, на филхармонията във Видин, професор по дирижиране в Държавна музикална академия, автор на монографии, визионер, новатор, общественик, публицист. Негови ученици са диригентите Йордан Дафов, Пламен Джуров, Алексей Измирлиев, Веселин Байчев, Андрей Андреев.

В разцвета на творческите си сили Константин Илиев се установява в Добрич и в периода 1972 – 1978 година ръководи новосформирания Толбухински камерен оркестър. За кратко време съумява да го издигне като един от най-добрите извънстолични оркестри, разширява и усложнява репертоара му.

Един от форумите, които определят музикалния профил на град Добрич днес, е Седмица на камерната музика, създадена по идея на проф. Константин Илиев. Първото издание на Седмицата е през май 1975 година. На този форум през годините гостуват едни от най-силните и интересни музиканти и камерни състави. Възпитана е една извънредно любознателна и чувствителна публика с жив усет към високите стойности в музикалното изкуство. През 2010 годината тя прераства в Седмица на камерната музика с международно участие. От тогава до днес много артисти и музикални формации от различни континенти са гостували на сцената на Седмицата.