17 ноември - твоят ден без цигара
17 ноември - твоят ден без цигара / DarikNews.bg, архив

Днес се отбелязва Международният ден без тютюнопушенe, който тази година преминава под наслов "Аз не пуша, не пуши с мен и ти!".

Призовават се всички пушачи да приемат предизвикателството 17 ноември да бъде техният ден без цигара. За отказ от тютюнопушенето пушачите могат да се възползват и от предлаганите съвети в Консултативния кабинет в РЗИ. Записването става на телефон: 058/655514.

Регионалната здравната инспекция вече е организирала редица прояви, свързани с отказа от тютюнев дим. На зенитния полигон на военно-въздушните сили в Шабла е направено измерване на въглероден монооксид (СО) в издишания въздух на активни и пасивни пушачи.

Организирани са дискусии с ученици за вредата от тютюнопушенето, приети са нови членове в клуба на непушача, към ОУ "Стефан Караджа" в Добрич.
Днес ще се проведе спортно състезание, организирно от клуба на непушача към ОУ"П. Яворов" в село Стефаново.

Тютюневите изделия са продукти, в които се съдържа психоактивното вещество никотин. В тях се съдържат над 8400 химически вещества, 69 от които са канцерогени. Тютюневите изделия водят да пристрастяване, увреждат човешкото здраве и убиват повече от половината от своите потребители. Ако се запази тенденцията за увеличаване употребата на тютюневите изделия, през 2030 година се очаква 5.6 млн. души да загубят живота си заради тях.


Тютюнът предизвиква висока степен на зависимост – физическа и психическа у много потребители (85% от  веднъж запалилите цигара се пристрастяват). Световната здравна организация призна тютюневата зависимост за болестно състояние. Тютюнопушенето е привичка, наркомания, подсъзнателно удовлетворяване на желания.

В България вредната привичка е по-силно разпрастранен сред мъжете-52,4% от тях посягат към цигарите и 38,1% при жените. При мъжете се наблюдава увеличаване на интензивността на тютюневия прием, при жените това е съчетано и с драматично нарастване на броя на пристрастените. Голяма загриженост предизвиква тютюнопушенето при 13-15-годишните български деца. От изследваните деца през 2008г. правилите опит да пушат са 58,8%, като 56,1% са момчета и 61,3% са момичета. Резултатите са от глобално проучване на тютюнопушенето при младите хора в България, в което са участвали и 13-15 годишни ученици от област Добрич. При децата и юношите се добавя тревожното намаляване на възрастта на пропушването.


Специалистите казват, че организмът на пушача започва да се "съживява" още в първите минути след последната цигара.20 минути след последната цигара кръвното налягане се понижава, пулсът се забавя, след 24 часа вероятността от сърдечен пристъп намалява, до 9 месеца след изпушването на последната цигара – умората, кашлицата, затрудненото дишане намаляват. Клетките на белия дроб подобряват способността си да втечняват слузта, да изхвърлят вредните вещества и да подтискат инфекциите. Изкачването на стълби става по-лесно, дишането по-свободно и леко.

Останалите предимства са, че не вредим на красотата си, не хвърляме пари на вятъра и не пречим на околните с отровния дим. Не трябва да се забравя, че това е цял един процес, който не е бърз и лесен. След физическите промени настъпва и отпускане на психиката. След една година повишеният риск от сърдечен инфаркт намалява наполовина в сравнение с този при пушачи.