/ Лалка Димитрова
Адвокатът на кмета на Несебър - Николай Димитров, който бе избран за четвърти мандат с 62% от гласовете на избирателите, но дни преди вота бе арестуван и обвинен за лидер на организирана престъпна група, поиска Специализираната прокуратура да измени мярката му за неотклонение с по-лека, за да може той да положи клетва.

Кметът на Несебър: Никога не съм купувал гласове, подиграват се на детето ми

Според адвокат Ина Лулчева, ограничаването на това му право, представлява пряка неоправдана намеса в местното самоуправление. „По този начин, без да е необходимо в едно демократично общество, задържането под стража на Николай Димитров е опит чрез средствата на наказателното производство да бъде подменен действителният вот на избирателите“, се посочва в молбата.

Съдът решава дали да остави в ареста кмета на Несебър (ВИДЕО)

Областният управител на Бургас е определил Николай Димитров и общинските съветници да се закълнат на 11 ноември от 14 часа.  В молбата, на Лулчева, се посочва, че ако не бъде заменена мярката трябва да се осигури друг начин, ако трябва и под конвой, Димитров да положи клетва.

Ето и пълния текст на молбата:

"ГОСПОДИН ПРОКУРОР,
       
Срещу подзащитния ми е предявено обвинение по чл. 321 НК във връзка с извършването на престъпления по чл. 167, ал. 2 НК и чл. 167, ал. 3 НК по време на местните избори 2019 година.

На 3 ноември 2019 г. бе проведен вторият тур от местните избори и изборният процес приключи. Това изключва опасността от извършване на престъпление по смисъла на чл. 63 ал. 1 НПК.

Този факт не е преценяван от съда, постановил налагането на най-тежката мярка за неотклонение. Подзащитният ми е избран за кмет на Община Несебър, което е оповестено с Решение № 160/28.10.2019 г. на Общинската избирателна комисия – Несебър, за което е издадено и Удостоверение за избран кмет на община № 547/04 ноември 2019 г.

Със Заповед № РД–09–48 на Областния управител на област Бургас е свикано първото заседание на Общинския съвет – Несебър , мандат 2019 г. – 2023 г., на 11.11.2019 г. от 14 ч. в Заседателната зала „Мелсас“, ул. Иван Вазов, гр. Несебър.

Дневният ред на заседанието включва полагането на клетва по чл. 32 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) от кмета и общинските съветници.

Съгласно чл. 38, ал. 4 ЗМСМА за встъпване в пълномощията си кметът трябва да положи клетва. Тя е от значение и за трудовоправното положение на подзащитния ми.

Това обстоятелство също е ново, респ. не е преценявано от съда, постановил налагането на най-тежката мярка за неотклонение. Избирането на г-н Николай Димитров за кмет и необходимостта от полагане на клетва съгласно ЗМСМА са обстоятелства, които налагат присъствието му в гр. Несебър.

Конституцията на Република България, чл. 31, ал. 4, забранява на обвиняемия да се налагат ограничения, които не са необходими за осъществяване на правосъдието.
Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ), чл. 8, гарантира правото на неприкосновеност на личния живот (в което несъмнено се включва и правото на трудова заетост и политическа активност), като намесата на държавните власти в упражняването на това право е недопустима освен в случаите, предвидени в закона и необходими в едно демократично общество.

В случая лишаването на г-н Димитров от възможността да положи клетва като избран на демократични избори кмет на Община Несебър не е необходимо в демократичното общество. Предоставянето на възможност да положи клетва и да встъпи в длъжност не застрашава националната и обществена сигурност, правата и свободите на другите.
Нещо повече.

Съгласно Конституцията на Република България, чл. 136, общината е основната административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление, а гражданите участват в управлението на общината чрез избраните от тях органи на местно самоуправление.

Орган на местното самоуправление в общината е общинският съвет, който се избира от населението на съответната община за срок от четири години (чл. 138 от Конституцията), а орган на изпълнителната власт в общината е кметът, който се избира от населението. (чл. 139 от Конституцията).

Препятстването на г-н Димитров да положи клетва като кмет на Община Несебър води до накърняване не само на неговото право на личен живот по смисъла на чл. 8 от ЕКПЧ, не само до нарушаване на забраната на чл. 31, ал. 4 от Конституцията на Република България, но и накърнява правото на жителите на Община Несебър да бъдат управлявани/представлявани от лицето, което те са избрали при пряк вот. Препятстването на г-н Димитров да положи клетва представлява пряка неоправдана намеса в местното самоуправление.

По този начин, без да е необходимо в едно демократично общество, задържането под стража на Николай Димитров е опит чрез средствата на наказателното производство да бъде подменен действителният вот на избирателите.

Предвид изложеното ви моля да измените мярката за неотклонение на Николай Димитров от задържане под стража в по-лека.

В случай, че не измените мярката в по-лека на Николай Димитров следва да бъде осигурена възможност да положи клетва пред новоизбрания Общински съвет Несебър мандат 2019 г. – 2023 г. на 11 ноември 2019 г. в 14 ч. (при произнасянето по това алтернативно искане моля да имате предвид Решението Вецев срещу България 2 май 2019 г. на Съда в Страсбург, по който България е осъдена за нарушение на чл. 8 ЕКПЧ).

Прилагам: Решение № 160/28.10.2019 г. на Общинската избирателна комисия – Несебър, Удостоверение за избран кмет на община № 547/04 ноември 2019 г., писмо № 08-00-1515/04.11.2019 г. на Областния управител на област Бургас, Заповед № РД–09–48 на Областния управител на област Бургас за свикване на заседание на Общинския съвет – Несебър , мандат 2019 г. – 2023 г., на 11.11.2019 г. от 14 ч. в Заседателната зала „Мелсас“, ул. Иван Вазов, гр. Несебър и клетвен лист".