Свързаната с глобалното затопляне необичайно топла вода в западната част на Тихия океан може да е парадоксалната причина за студената зима в някои части на САЩ тази година, сочат резултатите от изследване, цитирани от Ройтерс.
Тази теория контрастира с други експертни преценки, че студът може да е каприз на природата или че е свързан с топенето на ледници в Арктика през последните няколко години, което довело до пренасяне на студен въздух на юг.
"Когато виждат толкова дебела снежна покривка, хората си казват, че тя не може да е свързана с климатични промени, предизвикани от човешка дейност - поясни проф. Тим Палмър от Оксфордския университет. - Подобна връзка обаче може да има."
Усилването на пасатите е затоплило водата в тропическите райони в западната част на Тихия океан, увеличавайки ефекта от глобалното затопляне в резултат на емисиите парникови газове, дължащи се на човешката дейност, през последните няколко години. Свързаните със затоплянето гръмотевични бури на свой ред предизвикали промени във въздушните течения, които "изсмукват" студен въздух от Арктика. В резултат в Детройт имаше рекордни снеговалежи и бе регистриран най-студеният месец януари от 1977 г.
Дженифър Франсис от университета Рътгърс, която през 2011 г. написа, че топенето на ледове в Арктика може да предизвика рязко застудяване, заяви, че в Тихия океан е имало сходни примери за поройни дъждове през 2011 - 2012 г., но зимата в САЩ беше мека.
"И в двата случая въздушните течения се усилиха, а именно това очаквахме често да се случва в резултат на бързото затопляне в Арктика", каза тя.
Резултатите от изследването са публикувани в сп."Сайънс".
Източник: БТА