Терминът свински грип е неправилен
Терминът свински грип е неправилен / снимка: БГНЕС

Терминът "свински грип", с който се описва възникналата в Мексико епидемия, не е подходящ, тъй като вирусът не се открива при животните, обяви днес базираната в Париж Световна организация за контрол върху здравето на животните, цитирана от Франс прес и ДПА.
   
"Вирусът не е бил изолиран до този момент сред животни. Следователно не е оправдано да наричаме тази болест свински грип," се казва в изявление на организацията до медиите.
    
"В миналото много епидемии от животински произход са били назовавани в съответствие с географското си разположение, например испанският грип (1918-19 г.) или азиатския грип (1957-58 г.), затова е логично да наречем тази болест
"северноамерикански грип"," обяснява международната организация. Тя уверява, че няма никакво доказателство вирусът да се предава чрез храната и осъжда търговските ограничения, наложени от някои страни като Китай.
   
Организацията призовава незабавно да бъдат извършени научни изследвания, за да се определи уязвимостта на животните към новия вирус. "Ако той причини болест сред животните, разпространението му може да доведе до влошаване на общественото здраве на световно ниво," предупреждава организацията.
  
Грипът се пренася от комбинация от няколко вирусни щама - азиатски и европейски свински щам, птичи и човешки, съобщават американски вирусолози от Центъра за контрол и профилактика на заболяванията, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
   
Въпросната модификация на грипа се разпространява изключително незабележимо и може да се предава от човек на човек, дори когато болният все още не проявява никакви симптоми. Диагностицирането на грипа се затруднява допълнително от факта, че симптомите му са характерни и за много простудни заболявания - висока температура, главоболие, суха кашлица, болки в мускулите и изтощение. Затова, за да се установи болестта, е необходима ДНК-експертиза, смятат специалистите.
Друга особеност на вируса е, че той се срещна най-вече сред младите хора.