Шведската прокуратура съобщи, че е започнала предварително разследване по подозрение в саботаж и е разпоредила задържането на кораба „Вежен“ в Балтийско море, заподозрян в повреждането на подводен оптичен кабел между Латвия и остров Готланд.

Плавателният съд е собственост на Държавно параходство „Български морски флот“ - компания за морски превози (товарни и пътнически) със седалище във Варна, но плава под малтийски флаг.

"В разследването участват няколко органа, включително оперативният отдел на националната полиция, бреговата охрана и въоръжените сили", заяви прокурор Матс Люнгквист.

 

 

Говорител на шведската брегова охрана отказа да потвърди дали става въпрос за българския кораб „Вежен“, който е бил в района по време на повредата. Той плава под малтийски флаг, но е собственост на Държавно параходство „Български морски флот“.

„Намираме се в етап, в който не можем да дадем никаква информация“, подчерта говорителят.

„Вежен“ е бил плътно следван от кораб на шведската брегова охрана в неделя вечерта, показват данните на MarineTraffic. Двата плавателни съда са се насочили към южното шведско крайбрежие.

Корабът е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата. Латвийският държавен радио-телевизионен център съобщи, че е регистрирал смущения в предаването на данни по кабела, минаващ от град Вентспилс до шведския остров Готланд, и е стигнал до заключението, че той е бил прекъснат. Медията добави, че е в състояние да работи, използвайки други маршрути за предаване на данни, като същевременно предприема стъпки за ремонт на кабела.

 

 

Латвийските военноморски сили подозират друг кораб - "Михалис Сан". Той също е бил в района по това време.

Латвия координира действията си с НАТО и страните от региона на Балтийско море за изясняване на обстоятелствата.

Миналата седмица НАТО обяви, че ще разположи фрегати, патрулни самолети и морски безпилотни летателни апарати в Балтийско море, за да подпомогне защитата на критичната инфраструктура, и си запази правото да предприема действия срещу кораби, за които има подозрения, че представляват заплаха за сигурността.

Военният алианс предприема действията след поредица от повреди на подводни кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи, които се случиха след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

NOVA, Асен Георгиев/БТА