Първата жена в космоса Валентина Терешкова беше наградена с престижния орден "Александър Невски" от руския президент Владимир Путин, по случай 50-тата годишнина от историческия й полет на 16 юни 1963 г. По време на тридневната мисия "Восток 6" Терешкова остава в историята и като първият цивилен гражданин в космоса, тъй като е работела в текстилен завод и е избрана от измежду повече от 400 кандидатки, подали молба да участват в мисията.
Преди да получи отличието, 76-годишната Терешкова положи цветя на паметника на първият човек в космоса Юрий Гагарин, след което беше откарана с правителствена "Чайка" до резиденцията на руския лидер.
Валентина Терешкова е родена в област Ярославъл, северно от Москва, като скоро след като родителите й са се преместили там от територията на днешен Беларус.
Приключенския й дух се е виждал от ранна възраст, като на 22 години започва са тренира скокове с парашут докато работи като в местния текстилен завод. Три години по-късно е избрана заедно с още четири жени, които започват усилени тренировки със съветската космическа програма, които траят почти година и половина. Освен доброто й представяне в тренировките, в нейна полза е и фактът, че е от пролетарско семейство, както и че баща й - сержант Владимир Терешков, е загинал в бой по време на Втората световна война.
След интензивните тренировки и изпити, Терешкова получава ранг младши лейтенант в съветските военновъздушни сили. Терешкова е избрана заедно с още една от кандидатките - Валентина Пономайова, като за мисията е предвидено двете да излетят в космоса едновременно, с две отделни ракети - "Восток 5" и "Восток 6", които да излетят в поредни дни. Мисията обаче е променена и на "Восток 5" лети друг космонавт - Валери Биковски, който излита на 14 юни 1963. Два дни по-късно излита и тя.
Терешкова обикаля планетата 48 пъти, като тридневният й полет пък е по-дълъг от общо 7-те мисии на американския проект "Меркурий". По време на полета, тя комуникира с Биковски и дори обяснява как му е пеела пецнички. От съветските военновъздушни сили забраняват на Терешкова, дори да каже на близките си, че тя е избрана за мисията, и те научават за това чак след завръщането й на земята, заедно с останалите хора по света.
По-рано този месец излезе на яве и една подробност, която Терешкова е таила в себе си половин век. Поради технически проблем, обясни Терешкова, в тренировачния център за космонавти "Звьозний градок" близо до Москва, ракетата й е била програмирана не да се върне на земята, а да се отдалечава все повече от земята. Главният инженер на мисията Сергей Корольов е поправил проблема в последния момент, но за да го спаси от наказание, Терешкова е запазила грешката в тайна всичките тези години. По време на кацането също е имало проблеми, и Терешкова е открита след двучасово търсене няколко десетки километри от мястото, където се е очаквало тя да бъде.
Това не е единственото й доближаване до смъртта. Терешкова е сред четиримата космонавти, които на косъм оцеляват по време на атентата срещу Леонид Брежнев през януари 1969-а. По време на парада, който посреща космоанвтите от историческата двойна мисия "Союз 4" и "Союз 5", недоволният милиционер Виктор Илйин стреля по правителственият "ЗиЛ", в който предполага, че се намира Брежнев. В лимузината, обаче се возят четирима космонавти от предишни мисии, сред които и Терешкова. Те оцеляват, но шофьорът им, Иля Жарков, е убит.
На 26-годишна възраст Терешкова става дванайстият човек да лети в земна орбита, но до остава в историята и като единствената жена, летяла сама в космоса. По време на мисията си, тя е най-младият човек в космоса - цели десет години по-млада от американеца Гордън Купър, летял в американската мисия "Меркурой 9" само месец по-рано.