Отбелязваме Световния ден на свободата на печата - дата, която напомня за тревожното състояние на медиите в редица страни, част от които е и България.
Обявен от ООН през 1993 г. този ден е посветен на журналистите, загубили живота си в преследване на истината.
България традиционно заема ниски позиции в международните класации за медийна прозрачност - журналистите у нас все по-често се сблъскват с натиск, автоцензура и корпоративни и политически зависимости.
Вчера стана ясно, че България е паднала от 59-о на 70-о място в индекса на "Репортери без граници" за свободата на словото.
"Корупцията, зависимостите и слабата ефективност на съдебната система допринасят за това, че държавата често е безсилна пред нарушения", гласи оценката на неправителствената организация, която подчертава, че малкото обективни медии в у нас са подложени на натиск.
В навечерието на 3 май Европейската комисия потвърди ангажимента си да подкрепя свободата и плурализма на медиите в Европейския съюз.
“Журналистите са пазачите на нашата демокрация. Тяхното безстрашно търсене на фактите и прозрачността ни дава сила. На този Международен ден на свободата на печата трябва да подкрепим тяхната изключително важна работа и да защитим тяхната независимост - за нашите права, за нашите свободи, за нашите ценности”, заяви Майкъл Макграт, комисар за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите.
В момент, когато дезинформацията се разпространява по-бързо от фактите, а общественото доверие в медиите е разклатено, 3 май ни напомня, че свободната преса е не просто право, а основа на всяко демократично общество.