/ Gulliver/Getty Images
Макар и да са от бариера, предназначена да пречи на пътуванията, парчета от 156,4-километровата Берлинска стена успяха да стигнат доста далече в Германия и останалата част от света за 30 години, предаде Асошиейтед прес.

Някои символични сегменти още са на оригиналното си място в днешен Берлин, за да напомнят за Студената война.

Когато ликуващите германци разрушават стената през 1989 г., мнозина взимат малки парчета от нея. Почти веднага се появяват щандове, на които по-големи късове се продават като сувенири. Днес такива парчета, макар и с неизвестен произход, се предлагат в много туристически магазини в града. По-големи плочи са купени или предоставени, за да бъдат изложени, на музеи, посолства, училища, паркове, мемориали по цял свят.

Горбачов: Не издигайте стени между Русия и Запада



В Париж парче от Берлинската стена може да бъде видяно пред станцията на метрото Порт дьо Версай, както и в бизнес квартала Дефанс.

В Брюксел такава плоча е поставена пред централата на Европейската комисия.

В Сеул има скулптура на мечка - символ на Берлин, върху която е нарисувана Бранденбургската врата, а зад нея са три сегмента от стената.

В католическото светилище във Фатима, Португалия, парче от стената е изложено във витрина.

30 години след падането й Берлинската стена се възражда виртуално (ВИДЕО)


В Ню Йорк две парчета от Берлинската стена, изрисувани от французина Тиери Ноар, са поставени в Батъри парк. В градината със скулптурите в централата на ООН на три сегмента са нарисувани хора, прегръщащи се през стената. Когато са подарени от Германия през 2002 г., тогавашният генерален секретар Кофи Анан казва, че Стената е "обида за човешкия дух".

По странен начин Лас Вегас също отдава почит на Берлинската стена - парчета от нея подпират писоари в тоалетната на х-л "Мейн стрийт стейшън", може би във възхвала на свободата. Стъкло предпазва бетона от пръски.
БТА