Всеки трети мъж и всяка пета жена в ЕС на възраст между 25 и 34 години са живеели при родителите си през 2008 г., сочат данни, публикувани от Европейската статистическа служба Евростат, предаде Франс прес. В България е най-голям процентът на младите мъже, които живеят при родителите си, следвана от Словения, Гърция и Словакия, отбелязва ДПА.
61,4 процента от българските мъже на възраст между 25 и 34 години не са успели да излетят от семейното гнездо през 2008 г., сочи Евростат. Същото важи за 60,3 процента от словенците, 55,7 процента от гърците и 55,6 на сто от словаците. В Италия процентът също е висок - 47,7 на сто. Така младите италианци са затвърдили репутацията на страната си като рай за "мамините синчета". Средният показател за Европа е 32 процента.
Във възрастовата група 18 - 24 години съотношението на младите, живеещи с родителите си, е много по-голямо. През 2008 г. 71 процента от жените в тази възрастова група и 82 процента от мъжете са живеели в дома на родителите си.
Общо 46 процента от 51 милиона европейки на възраст между 18 и 34 години са живеели при родителите си през 2008 г., подчертава Евростат, цитирана от БТА.
Ненапускането на дома на родителите е характерно за страните в южната и източната част на Европа. В северните страни, известни с щедрите си социални системи и ниска безработица, тенденцията е младите да напускат семейното огнище по-рано. Там е и най-ниският процент на пълнолетни хора, живеещи при родителите си, сочи проучването.
Често хората остават да живеят в дома на родителите си по необходимост, се казва в доклада на Евростат. Продължаване на обучението е една от причините, която обяснява това явление, най-вече в групата на 18-24 годишните. Кризата също е фактор. 13 процента от младите хора между 18 и 34 години, които живеят при родителите си, са на ръба на бедността, отбелязва Евростат. 36 процента от младежите, които живеят при родители си и имат работа, са на срочен трудов договор.