Лувърът подписа историческо споразумение за сътрудничество с Иран
Лувърът подписа историческо споразумение за сътрудничество с Иран / Guliver/Getty Images


Лувърът подписа историческо споразумение с Иран, което отваря пътя за ново културно и научно сътрудничество на Франция, предава сайтът Artprice.

Сделката, която все още не е обявена публично, се случи по време на държавно посещение във Франция от страна на иранския президент Хасан Рухани.

Сътрудничеството ще бъде в областта на археологически разкопки, изложби и обмяна на артефакти. Вицепрезидентът Масуд Солтанифар, който оглавява организацията на Иран културното наследство и туризма, посети залите на Лувъра миналата седмица.

Споразумението, подписано в президентския Елисейски дворец, установява рамка за сътрудничество до 2019 г. и включва планове за обмен на изложби, публикации, научни посещения и обучения, както и археологически разкопки. Двете страни ще работят заедно, за да се спрат грабежите и трафика на артефакти.

Споразумението следва обща дипломатическа политика на Франция за поддържане на балансирани отношения с всички страни в Близкия изток. Лувърът вече е обещал да помогне на Ирак и Сирия, и да защити тяхното културно наследство, изграждайки музей в Абу Даби.

Първият проект ще бъде изложба на династия Каджай (1789-1925), който трябва да отвори врати през пролетта на 2018 г. в сателитния музей на Лувъра в Северна Франция. Това е важен символичен избор, тъй като този период е обект на редовна атака от страна на духовници в Иран.

Лувърът може също да се включи в археологически проучвания в Нишапур в североизточната провинция Хорасан, които биха могли да бъдат свързани с по-ранните разкопки, водени от музея в Бухара, Узбекистан, както и други области по Пътя на коприната, които са били част от обширната Сасанидска империя. Средновековният ислямски град Авех, намиращ се върху централното плато, се споменава като един потенциалните обекти за изследване.

Идеята също е обсъдена от екип, завръщащ се от древния град Суза в планината Загрос, където Франция работеше в продължение на повече от 80 години, до войната между Ирак и Иран през 1980 г. Тогава са се направили важни открития като Законникът на Хамурапи - законите на вавилонското царство, изписани върху двуметрова стела и глинени плочки.

Източник: БГНЕС