/ БТА
Европейският съюз се опитва да се справи с нарастване на потока на легални и нелегални мигранти, което кара някои страни членки да въвеждат временни проверки по границите си, въпреки че са част от обикновено широкообхватното Шенгенско пространство за свободно движение.

Правилата на Шенгенското пространство позволяват тези мерки да бъдат предприемани "в краен случай" за предотвратяване на сериозни заплахи за вътрешната сигурност или за обществения ред.

Ето страните, които са въвели и затегнали мерките:

Австрия е въвела проверки по границите си със Словакия и с Чехия, срокът за действие на които изтича на 15 октомври, както и проверки по границите със Словения и с Унгария до 11 ноември.

Тя се позова на натиск върху системата за прием на търсещи убежище хора, както и на свързани със сигурността опасения, обострени от терористични групировки и престъпни мрежи, свързани с войната в Украйна.

Дания извършва проверки на пристигащите по суша и по море пътници от Германия до 11 ноември, като се позовава на терористични заплахи, свързани с войната в Газа и осквернявания на Корана през 2023 г., както и на рискове от руски шпионаж.

Франция се позовава на натиск върху системата за прием и на заплахи от тероризъм и е въвела проверки по границите си със страните от Шенгенското пространство до 31 октомври.

Германия възнамерява да въведе по-строг контрол по всичките си сухопътни граници от 16 септември, първоначално за срок от шест месеца.
Миналата година страната обяви по-строг контрол по сухопътните си граници с Полша, Чехия и Швейцария. Тя каза, че тези мерки, както и проверки по границата с Австрия, са ѝ позволили да върне 30 000 мигранти от октомври 2023 година.

Очаква се граничните проверки, въведени от Италия, да продължат до 18 декември, след като Рим се позова на опасения, свързани с терористична дейност, войната в Украйна, както и рискове от насилие, свързано с италианското председателство на Г-7.
Преди това тя бе въвела гранични проверки по границата със Словения със срок до юни, заявявайки, че пристигащите през Балканите мигранти биха могли да са терористи.

Норвегия, която не членува в ЕС, но е част от Шенгенското споразумение, въведе граничен контрол в пристанищата си с фериботни връзки с Шенгенското пространство до 11 ноември, като се позова на руски разузнавателни операции, заплашващи норвежкия износ на газ или военната помощ за Украйна.

Словения въведе гранични проверки по границата си с Хърватия и Унгария до 21 декември, като се позова на влошаващата се сигурност в Близкия изток и в Украйна, на високото ниво на тероризъм и на организираната престъпност в Западните Балкани.
Швеция затегна граничния си контрол до 11 ноември, като се позова на повишения риск от насилие, включително антисемитски атаки, на фона на конфликта в Газа.

Финландия затвори пропускателни пунктове по сухопътната си граница с Русия – която не е част от Шенгенското пространство, за неопределен период от време в отговор на нарастване на броя на търсещите убежище от трети страни, което по думите ѝ е било организирано от Москва. Кремъл отхвърли това обвинение.

Хелзинки също така добави няколко пристанища към списъка на местата, през които са забранени пътувания с изходна точка от източната ѝ съседка.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
 
Стефани Хамел и Оливие Сорго от Ройтерс,Владимир Арангелов /БТА