С наближаването на президентските избори в САЩ, държавите от ЕС също очакват с нетърпение резултатите. Някои от страните-членки са против нов мандат на бившия президент Доналд Тръмп, предаде VOA/Voice of America.

Във Франция първоначално приятелските отношения между президент Макрон и Тръмп скоро охладняха. Напрежението между Европа и САЩ нарасна заради въпроси като търговията, Иран и изменението на климата.

Тръмп заяви, че ако се върне на власт, ще наложи строги мита на Европа, ще инициира мирен договор между Русия в Украйна и ще намали подкрепата на САЩ за Киев, на което повечето европейски лидери категорично се противопоставят.

„Бъдещето на Европа, НАТО и солидарността в изправянето срещу Русия са заложени на карта“, обяснява Никол Бачаран, политически анализатор.

Докладите показват, че лидерите на ЕС подготвят стратегии за смекчаване на потенциалното въздействие на друго президентство на Тръмп.

Анализатори предполагат, че европейците до голяма степен подкрепят вицепрезидента Камала Харис, кандидатът на демократите, като се надяват, че тя ще продължи силните трансатлантически връзки, установени при настоящия президент Джо Байдън.

Въпреки това експертите предупреждават, че тези връзки може да отслабнат, независимо кой заема Белия дом, тъй като американските приоритети се изместват другаде.

"Кампанията на Харис не се е фокусирала значително върху съществени въпроси, особено във външнополитическия контекст", споделя Гезине Вебер, член на German Marshall Fund. Поради този подход много европейци не са сигурни относно позициите на Харис. 

От друга страна, Тръмп все още има европейски поддръжници, сред които е Виктор Орбан. Някои анализатори смятат, че друго президентство на Тръмп може да послужи като сигнал на Европа да укрепи военната и икономическата си отбрана, ход, който критиците твърдят, че блокът е трябвало да предприеме преди години.


Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
 
VOA