България, в лицето на Министерството на културата, и Лувърът ще подпишат рамково споразумение за сътрудничество за 5 години. Това съобщи министърът на културата Вежди Рашидов в Париж след продължилата час и половина среща на българо-френската работна група, съобщиха от Министерството на културата.
Лувърът има подобни рамкови споразумения с не повече от 10 държави в света. Предложението към министър Рашидов показва изключително високата оценка на световния музей за България. Подготовката на текста на споразумението започва веднага и ще продължи няколко седмици. Очаква се в края на януари 2012 г. подписи под документа да сложат министърът на културата на България Вежди Рашидов и президентът на Лувъра Анри Лоарет.
Петгодишното споразумение ще даде възможност за представяне на България с изложба на антични артефакти в Лувъра, присъствие на страната ни в Департамента за византийско изкуство и източно християнство, обучение по музеен мениджмънт на български специалисти, както и сътрудничество в археологически разкопки с участието на френски и български специалисти и съвместни изследователски програми. Възможността за съвместни археологически разкопки ще отвори пътя на България и Франция съвместно да участват и в европроекти за културно наследство, предава БТА. Много е възможно един от тези проекти да бъде археологическо проучване на остров Св. Кирик. Преди 107 години точно Лувърът е започнал разкопки на този остров в България чрез археолога Жорж Сьор.
От ръководството на Лувъра увериха министър Рашидов, че оценяват българското културно наследство като уникално и признаха, че три от общо осемте департамента на Музея проявяват много голям интерес към България. Това са Департаментът за античността, новият Департамент за византийско изкуство и източно християнство и Департаментът за ислямско изкуство, който се открива следващата година.
Сътрудниците на президента на Лувъра благодариха на министър Рашидов, че е дал възможност през това лято на ръководството на световния музей да се запознае на място в България с безценното ни наследство.
Един от вариантите за представяне на България в Лувъра, който беше обсъден в Париж днес, е колекция на най-новите открития на тракийски съкровища, особено тези от Долината на тракийските царе. "Щастлив съм, че Лувърът оценява по достойнство богатството на България и ще направи част от него достояние на милиони хора. Това е доказателство, че българската култура е достойна за най-престижните световни зали", обобщи министърът на културата Вежди Рашидов.
В следващите седмици българо-френската работна група ще подготви всички текстове от петгодишното споразумение. В състава на работната група са: проф. Божидар Димитров - директор на НИМ, Беноа дьо Сен-Шама - съветник на президента на Лувъра, а също и Жан-Люк Мартинез - директор на Департамента за антично изкуство.
Тази вечер министър Рашидов ще присъства в зала "Плейел" в Париж на юбилеен концерт на Силви Вартан, където в присъствието на българския посланик Марин Райков голямата певица ще бъде наградена с орден "Св. св. Кирил и Методий " с огърлие, както и с висока френска държавна награда.