Министърът на културата Вежди Рашидов ще бъде официален гост на празника на Димитровград днес, съобщиха от Министерството на културата. Градът празнува 65 години от основаването си. Рашидов е роден в Димитровград и е негов почетен гражданин.
Празничната програма стартира в 10.30 ч. с откриване на паметен знак в алея „Юбилейна” на парк „Марица”. Алеята е създадена за 25-тата годишнина на Димитровград, като там са засадени 25 иглолистни дървета от тогавашното ръководство на града и представители на побратимените му градове. Тя се намира срещу популярния в миналото комплекс „Кораба”, който от години не функционира. Днес гостите на Димитровград също ще имат възможност да продължат алеята, като засадят дръвче.
За 12.00 ч. е обявено откриването на изложба „Пленер Димитровград’2012 г.”. Тя включва 16 картини на Свилен Блажев (Кюстендил), проф. Димитър Чолаков (Търговище), Чавдар Петров (Видин), Георги Стойнев (Димитровград) и Стефан Чурчулиев (София/ Димитровград). Всеки от тях ще остави своя творба за фонда на градската художествена галерия, както изисква статутът на възобновения през 2010 г. след близо 20-годишно прекъсване традиционен пленер. Изложбата с картините от тазгодишния ще остане в галерията до 2 октомври.
Веднага след откриването й ще бъде представен и новият календар на Община Димитровград от 2.09.2012 до 2.09.2013г. Той включва 13 картини на български художници - класици, от изложбата „Другият музей. От Рембранд до Майстора”, уредена в галерията през май от Съюза на частните колекционери в България.
В 19.00 ч. на централния площад България е кулминацията на 9-дневните тържества за 65-годишнината. Тогава ще бъдат изтеглени и имената на печелившите участници в забавно-познавателна игра „Моят град”.
Уникално трио - Орлин Горанов, Мариана Попова и Ивана, ще изпълни своеобразния химн на града „Здравей, Димитровград”.Песента по музика на Вячеслав Кушев и текст на Атанас Капралов бе създадена за 60-годишнината на града и изпята от родената тук Ваня Костова с вокалните групи „Звездните момичета” и „Таралежите”.
За финал след концерта на Орлин Горанов, Мариана Попова и Ивана организаторите на тържествата от община Димитровград обещават зрелищна 5-минутна заря с музикален съпровод.
Димитровград - първият социалистически град на България е замислен мащабно като инфраструктура и градоустройство. Началото му е поставено на 10 май 1947 г., когато пристигат 40 младежи, за да изградят „града на мечтите”.
Основан е на 2 септември 1947 г. с указ на тогавашния министър-председател и лидер на БКП Георги Димитров, като се свързват селата Раковски, Мариино и Черноконево. За изграждането му е сформирано младежко бригадирско движение, в което младежи от различни краища на страната работят безплатно.
Бившето село Раковски възниква в началото на 19 век на мястото на два турски чифлика. През 1873 г. край селото се изгражда гара на железопътната линия на барон Хирш и това ускорява развитието му.
Градът е построен от 50 000 бригадири, които пристигат от 963 български градове и села. Част от тях стават жители на новия град. От 1948 до 1950 г. те работят в самостоятелна бригада, наречена „Млада гвардия”. Техният девиз е: „Ние изграждаме града, градът изгражда нас!”. Бригадирите построяват десетки жилища, химически заводи (на снимката в текста: торовия гигант „Неохим”), фабриката „Вулкан”, азотно-торовия завод, пътната мрежа на днешната община Димитровград, както и обекти в цялата страна: пътя през прохода Хаинбоаз, железопътни линии (Ловеч - Троян, Перник - Волуяк, Самуил - Силистра), язовирите „Александър Стамболийски“, „Георги Димитров“ и др. (източник: bg.wikipedia.org)