Ставането преди изгрев слънце може да се отрази неблагоприятно върху здравето, предупреждават австралийски специалисти, цитирани от в. "Дейли експрес".
Учени от университета на Мелбърн изследвали връзката между времето на събуждане и редица здравословни проблеми. Изследователите установили, че хората, които стават преди изгрев слънце, страдат от "социален синдром на смяна на часовите пояси". С термина специалистите обозначават разликата между принудителното и естественото събуждане.
Топ 20 на най-добрите песни за събуждане
Когато слънцето изгрява нивата на мелатонина - хормон, подпомагащ естественото заспиване, спадат. Същевременно се покачват нивата на хормона кортизол, който дава енергия на индивида. Когато обаче събуждането е принудително, а не естествено, се отчитат смущения във функциите на двата хормона.
Дисбалансът между мелатонина и кортизола е свързан с повишен риск от инсулт, сърдечносъдови заболявания, диабет, депресия, посочва БТА.
Недоспиването и вредите, които ни нанася
За ограничаване на опасностите, обусловени от въпросния хормонален дисбаланс, експертите препоръчват използването на аларма, имитираща изгрев, ограничаване на кофеина по-късно през деня и солидна закуска.
Още за съня, здравето и ставането рано:
До какво води липсата на сън при жените?
За здравословния сън е важно не колко спите, а кога лягате