През есенно-зимния сезон хората боледуват по-често, особено ако работят в затворени помещения, които не се проветряват. Най-често причината е нашата отслабена имунна система, която не успява да се справи с по-честите атаки на вирусите – те стават по-активни и виреят по-добре, когато лятото свърши и температурите паднат.

Вместо да гълтате хапчета за лечение на настинки, подсилете имунната си система, за да може тя да се бори с бактериите и вирусите.

Ето някои прости правила, които доказано имат положителен ефект върху човешкия имунитет:

Яжте повече цитрусови плодове

Ако не можете да ядете лимони и грейпфрути, тъй като са ви твърде кисели, правете си с тях лимонада, като добавите малко мед. Въпреки своя кисел вкус, цитрусите алкализират организма и подсилват имунитета.

Пийте повече течности

Водата изхвърля отровите от тялото и спомага за по-добър имунитет.

Билковите чайове също са прекрасно хидратиращо средство с полезни свойства. Шипката, черния бъз и ехинацеята са ефективни имуностимуланти.

чай
Thinkstock/Getty Images

Ограничете консумацията на кафе, алкохол и цигари

Те имат обратен ефект върху имунната система – отслабват я.

Зеленият чай е не само отлична алтернатива на сутрешна чаша кафе, но и много полезен продукт. Японците не напразно са истински фенове на този чай. Той съдържа вещества, които укрепват имунната система. Зеленият чай ефективно елиминира бактерии и вируси, причиняващи грип, пневмония и няколко други неприятни заболявания. Достатъчно е да пиете по 1-2 чаши зелен чай на ден. В случай на заболяване трябва да се увеличи дозата и да пиете 3-4 чаши дневно.

Консумирайте достатъчно протеин

Ако консумирате достатъчно качествено месо, мляко и яйца, ще си набавяте достатъчно протеини, за да може имунната ви система да работи добре. Ако не консумирате животински продукти, можете да получите висококачествен протеин от фасула, лещата, ядките и гъбите. Ако не получавате достатъчно от така важната за тялото съставка, имунната система се стресира и не може да функционира правилно.

грип
Thinkstock/Getty Images

Лук и чесън

Повече от всички зеленчуци, лукът и чесънът спомагат за здрава имунна система, тъй като съдържат натурални антибактериални съставки, фитонциди, които убиват болестотворните бактерии. Яжте ги сурови, но без да прекалявате, тъй като те могат да раздразнят стомаха и червата. Не ги обработвайте термично, тъй като така те губят голяма част от полезните си свойства.

Витамини и микроелементи

За укрепване на имунитета са необходими витамини и минерали, най-добре получени по естествен път чрез храната. Витамин А има във всички червени и оранжеви плодове и зеленчуци, сирене, извара, черен дроб, яйца. Витамин С – в цитруси, шипки, кисело зеле, червени чушки, магданоз. Витамин Е – в растителните масла и ядки. Витамини от група В – в пълнозърнести храни и варива, яйца, зелени листни зеленчуци, ядки.

От микроелементите положително действат на имунитета цинкът /риба, месо, черен дроб, ядки, фасул, грах/ и селенът /риба и други морски продукти, чесън/. Желязо, мед, магнезий – се съдържат в месото, яйцата, ядки, варива и шоколад.

Спете достатъчно

Сънят е много важен за силния имунитет, тъй като по време на сън организмът се възстановява. Спете поне по 8 часа на денонощие, за да сте здрави и да имате имунна система, която може да пребори бактериите и вирусите

По-малко стрес, повече релаксация

Стресът може да се окаже основна причина за отслабената имунна система.

Най-опасно е, когато човек изобщо не може да се справи със своите емоции. Съществуват различни психологични начини за справяне със стреса, за формиране на спокойно отношение към всичко в заобикалящата действителност. По-често си напомняйте, че ако не можете да измените дадена ситуация, приемете я като даденост. Друг по-нов начин е методът за стимулация на мозъка за нормализиране на дейността му.

Ако все пак сте принудени понякога да преживявате стрес, компенсирайте го със смях. Той влияе на организма така благотворно, както физическите натоварвания - снижава кръвното налягане, избавя от стреса и укрепва имунната система, подобрява апетита, понижава нивото на холестерола.

Спорт, движение и чист въздух

Специалистите категорично доказаха, че движението укрепва имунитета. За да достигнат до всеки орган, на елементите на имунната система им трябва добро кръвообръщение. Това става с мускулна активност, която подпомага движението на кръвта.

Мускулите са и най-големият консуматор на глюкоза, затова дете, което се движи активно, се предпазва от диабет. Освен това, обездвижването води до напълняване на децата.

Мастната тъкан произвежда вещества, наречени цитокини. Те са елемент на възпалителния процес, имунната система се бори с тях и се изтощава в стремежа си да ги неутрализира.

Движението поддържа оптималния обмен на веществата, а регулярните зимни разходки закаляват организма. На улицата рискът да хванем простуда или грип е в пъти по-малък, отколкото в закрити многолюдни помещения.

Трябва да се проветряват помещенията редовно.

Хигиена

Вирусите се пренасят два пъти повече от контактни повърхности, отколкото  директно по въздушно-капков път, затова повишете хигиената си – мийте по-често ръцете си със сапун, използвайте индивидуални кърпи за ръце, следете за редовното дезинфектиране на общи контактни повърхности като дръжки, клавиатури и др.,

Избягвайте да докосвате лигавиците на очите и носа с нечисти ръце, оттам е много по-вероятно да тръгне вирусната инфекция.

И още по темата:

Атакуват ни 15 вида вируси през октомври и ноември

Как да подсилим имунитета си и да се предпазим от вируси?

Ехинацея - лековитата билка на индианците

Храните, които укрепват имунната система

Най-полезните билки за зимата

Как да се предпазим от настинка и грип?

За още любопитни новини харесайте страницата ни във Facebook тук