В. Франкфуртер рундшау”: Милост след несправедлива присъда
В. Франкфуртер рундшау”: Милост след несправедлива присъда / netinfo

Водещите германски издания като списанията "Шпигел" и "Фокус" и вестниците "Велт", "Берлинер цайтунг" и "Тагесшпигел" препечатват обширната информация от световните агенции зарешението на либийския Висш съдебен съвет да замени смъртните присъди с доживотен затвор за медиците.

Излизащият в Берлин "Тагесцайтунг" дори отделя на статията централно място на първа страница. Изданията накратко припомнят целия ход на проточилия се съдебен процес. Те цитират първата реакция на адвоката Хари Хараламбиев, че от юридическа гледна точка решението на либийския ВСС не е удачно и справедливо и добавят, че сега целта е медиците да бъдат бързо екстрадирани в родината си.

"Франкфуртер алгемайне цайтунг" публикува дълъг авторски коментар за СПИН-делото в Либия със заглавие "Либийската търговия". В крайна сметка всичко се въртеше около парите, пише вестникът. Поисканите от Триполи компенсации за повече от 400-те заразени със СПИН деца първоначално бяха 10 милиона. Веднага направи впечатление, че сумата бе същата като обещаната от либийските власти на роднините на 270-те загинали при атентата над Локърби, припомня ФАЦ. Спорът за петте българки и палестинеца даде на либийския режим възможността да се забрави случаят с Локърби и други неприятни признания за вина на Триполи, пише всекидневникът.

По повод ролята на фондация "Кадафи" за постигане на споразумение за компенсации с роднините на заразените деца ФАЦ пише, че председателят на фондацията, синът на Кадафи - Сейф ал Ислам, просто за пореден път се е препоръчал като възможен приемник на баща си начело на държавата.

Ежедневникът отбелязва още, че след като Либия реши да изчисти политическото си минало, тя стана много търсена страна като производителка на петрол и като партньор, от който Европа е зависима в стремежа си да ограничи нелегалната имиграция. В резултат европейските представители редовно правеха ясни изявления за случая с медиците, но Кадафи нямаше повод да се страхува от тежки наказателни мерки, заключава ФАЦ.

"Милост след несправедливата присъда срещу медицинските сестри", е озаглавен коментарът във "Франкфуртер рундшау". Вестникът лаконично отбелязва, че целият процес от самото начало бе съдебна драма се цел привличане на общественото внимание и че либийското правосъдие се е нуждаело от изкупителна жертва заради незатихващото възмущение на народа от скандала със СПИН в Бенгази.

Кадафи впрегна правосъдието за своите си цели и с това показа какво трябва да се очаква от лидера, пише "Тагесанцайгер". Въпреки че екзекуцията на българките и палестинеца бяха отменени, северноафриканската страна производителка на петрол си остава чиста диктатура, смята изданието. Това положение трябва да бъде добре осъзнато и от онези, които искат да правят големи пари в Либия, съветва то. Страната на Кадафи е диктатура, в която терминът "правова държава" продължава да бъде чужда дума, заключава "Тагесанцайгер".

"Пари срещу милост" - прави равносметка австрийският вестник "Пресе". Водещият всекидневник задава въпроса какво следва след решението на ВСС - дали обвиняемите трябва да излежат присъдата си в родината, където могат да се върнат по силата на двустранно споразумение за екстрадиция между България и Либия, или присъдата е равнозначна на помилване?

Швейцарският всекидневник "Базлер цайтунг" определя решението на ВСС като вид непочтена сделка. Българките няма да бъдат екзекутирани, но остават изкупителните жертви за разпространението на ХИВ в болницата в Бенгази, пише вестникът. Той упреква Европейския съюз, че твърде дълго е мълчал и е оказал натиск твърде късно. Едва с присъединяването на България към ЕС тази година случаят изведнъж се появи в дневния ред на международната политика - след осем години и прекалено късно за невинно задържаните българки, сочи изданието.