Тъжни перспективи за разединената руска опозиция
Тъжни перспективи за разединената руска опозиция / netinfo

Шест месеца преди изборите в Русия Кремъл е почти убеден в огромния си успех. В чужбина се повдигат много въпроси за демократичните му похвати, но това тревожи малцина от обикновените руснаци.

Някои опоненти на Кремъл вече се присъединиха към руските експерти, предвиждащи поражение за опозицията на парламентарните избори през декември и на изборите за нов президент през март, който да замени Владимир Путин, чийто втори мандат изтича.

Почти напълно пренебрегвана от медиите и нуждаеща се от промяна в прокремълските настроения, опозицията е разкъсвана от вътрешни борби. Някои от лидерите й се обезсърчават от раздора, а според други обединението би означавало предателство спрямо демократичните им възгледи.

"Не виждам необходимата политическа воля за създаване на обединена опозиционна сила в Русия", заяви Владимир Рижков, бивш кандидат-президент и независим член на парламента. "Страхувам се, че този път няма надежда".

Повече от 16 години след рухването на Съветския съюз, господството на контролирани от държавата медии създава гаранции, че президентската надпревара ще бъде спечелена от Кремъл.

Путин е непрекъснато в центъра на общественото внимание и рядко бива публично критикуван. Той остава изключително популярен.

Протестите на опозицията бяха разпръснати от полицията, а изглежда малко са руснаците, които ги интересува какво казват критиците на Путин.

"Това е просто игра, знаем какъв ще е резултатът", заяви Леонид Гозман, заместник-председател на Съюза на десните сили. Вероятно най-малко двама опозиционни лидери ще се кандидатират за президент, но нито един от тях не се е изказвал по-остро в страна, в която основаните на търговията с петрол икономически растеж и политическа стабилност също допринасят за трайната обществена подкрепа за Кремъл.

Едно поражение за опозицията на изборите няма да засегне и чуждестранните инвестиции в Русия, тъй като инвеститорите са много по-загрижени от това кого ще избере Путин за свой наследник.

Вячеслав Никонов, близък до Кремъл политически анализатор, заявява, че между вероятните кандидат-президенти двамата опозиционни лидери ще получат по-малко от 3 на сто от гласовете, докато двамата членове на кабинета, смятани за вероятни приемници на Путин - Дмитрий Медведев и Сергей Иванов - се радват на подкрепата на над 30 процента от избирателите. Общественото доверие към Путин е над 70 процента.

За разлика от кандидат-президентите в САЩ, към които има прекалено голямо медийно внимание над 18 месеца преди изборите, в Русия Путин е този, който държи ключа към успеха на своя приемник.

Той твърди, че няма да разкрие предпочитанията си преди декември и може би готви изненада, смята сътрудник на Кремъл. Това обаче съвсем не звучи като рецепта за прозрачност. "Хората на Запад ще видят, че демократичните институции в Русия са много слаби и не могат да осигурят конструктивна алтернатива", заяви за Ройтерс Евгений Волк, директор на московския офис на фондацията Херитидж.

Различните опозиционни партии възнамеряват да се явят самостоятелно на декемврийските парламентарни избори - тактика, която почти не може да наруши сегашното статукво, при което прокремълската партия "Единна Русия" и по-малката фракция "Справедлива Русия" държат голяма част от местата в парламента.

Съпротивата срещу обединение заплашва по-малките опозиционни партии с политическо забвение, тъй като те ще трябва да спечелят най-малко 7 на сто от гласовете, за да си осигурят места в държавната Дума - долната камара на парламента.

Получавайки част от гласовете за опозицията, либералната партия "Яблоко" ще издигне свой кандидат-президент, вероятно лидера си Григорий Явлински, за когото миналия уикенд гласуваха голяма част от неговите съпартийци.

"Наблюдава се конфронтация между различните кандидати и някои от тях, като Явлински, са водени от личните си амбиции, а не от амбициите да създадат демокрация в Русия", заяви Рижков, който е привърженик на основното опозиционно движение - "Другата Русия".

"Ние сме демократи и не сме готови да се обединим с фашисти или радикални комунисти. Това е неприемливо", заяви той във връзка с широкия спектър на демонстрантите, участвали в общонародните протести против Путин, организирани от "Другата Русия".

Бившият шампион по шах и пръв критик на Путин Гари Каспаров се надяваше да обедини няколко партии в широка коалиция зад единна кандидатура, като изключваше самия себе си.

Но Михаил Касянов, бивш премиер, който се присъедини към опозицията, след като беше отстранен от поста, осуети намеренията на Каспаров, заявявайки, че ще се кандидатира за президент, независимо от това кой ще бъде избран на конгрес на опозицията следващия месец.

Анализаторът Никонов заяви, че според социологическите проучвания всички водещи кандидат-президенти от опозицията ще получат много малък дял от гласовете. Явлински ще спечели не повече от 1,5 на сто, а Касянов само 1 процент, заяви той.

"Нито едно от социологическите проучвания не успя да регистрира и един единствен руски гражданин, който с готовност би гласувал за Каспаров", заяви той тази седмица на икономическа конференция в Москва.

Подкрепата за нито един от опозиционните кандидати не успява да стигне до двуцфрено число, дори и в по-благоприятните за опозицията проучвания.

Волк заяви, че икономиката, крепяща се на високите цени на енергоносителите, на нарастващите доходи и стабилността ще доведе до премълчаване на опозиционни възгледи.

"Струва ми се, че това, което Путин ще остави в наследство, ще бъде доста противоречиво", заяви той. "В сравнение с предшествениците си, той пое по грешeн път към по-авторитарен режим и по-арогантна, съветски тип външна политика".(БТА)