Той е третият по богатство човек в Русия. Известен е още като спортист и плейбой, а и с това, че е много амбициозен. Михаил Прохоров обяви кандидатурата си за президент на страната. Но дали не става дума за чист блъф?
През юни Прохоров влезе в основаната от Кремъл партия "Правое дело" и пое председателството й, но още на партийния конгрес през септември бе свален и отново напусна партията. Кремъл ме изтласка от "Правое дело", осведоми той медиите, след което добави: "Само че аз не съм свикнал да се отказвам по средата на борбата".
Той каза, че през последните седмици тихомълком успял да изгради инфраструктурата, която щяла да му позволи да събере 2,5 милиона подписа, необходими, за да издигне кандидатурата си за президент. Прохоров заяви, че не се страхува от същата съдба като бившия милиардер Михаил Ходорковски, който е в затвора от осем години насам, защото се осмели да се изстъпи срещу Путин. Прохоров апелира за освобождаването на Ходорковски.
Без политическа база, но пък с пълен джоб
Междувременно се очертава евентуално политическо сътрудничество между Прохоров и уволнения бивш финансов министър Алексей Кудрин. В интервю за икономическия вестник "Ведомости" Кудрин заяви, че е готов да участва в създаването на нова либерална и демократична партия. Кудрин, който дълго време минаваше за верен човек на Путин, заяви, че двамата никога не са били политически приятели. Както Кудрин, така и Прохоров уверяват, че хранят взаимно уважение.
46-годишният Прохоров, чието богатство според "Форбс" възлиза на 13 милиарда евро, е запален спортист, неговите хобита са ските и кикбоксът. Преди няколко години бизнесменът, който забогатя навремето с търговия на алуминий и ценни метали, закупи американския баскетболен тим New Jersey Nets.
След оповестяването на президентската му кандидатура Русия се пита има ли милиардерът шанс срещу Путин или пък Путин ще заложи в предизборната борба още по-силно на критика срещу омразните на руснаците олигарси от рода на Прохоров?
Във финансово отношение новият президентски кандидат несъмнено е в състояние да води скъпа предизборна кампания. Успешният бизнесмен, който обича да кокетира с плейбойския си имидж, би могъл да привлече най-вече младите избиратели от растящата руска средна класа. Проблемът е, че му липсват политически опит и база.
Кремъл ли дърпа конците?
Впрочем само преди няколко дни Прохоров се изказа много сърдечно по адрес на Путин, срещу когото възнамерява да се бори: той бил "единственият, който в момента е в състояние да управлява неефективната държавна машина".
Тези думи подхранват сред московските наблюдатели подозрението, че тъкмо Кремъл е подал на Прохоров сигнал за кандидатурата му. Като псевдокандидат милиардерът би могъл да обере гласовете на либералните противници на Путин, без да застраши сериозно силния човек на Русия. Според политолога Станислав Белковски кандидатурата на Прохоров била чист блъф, "отговорът на Кремъл на площад Болотной". Там, в центъра на Москва, десетки хиляди хора демонстрираха миналата събота за честни избори и политически реформи.