Христо Бисеров: Всички ние се лишихме от част от свободата си
Христо Бисеров: Всички ние се лишихме от част от свободата си / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
Христо Бисеров в „Годината” на Дарик
48265
Христо Бисеров в „Годината” на Дарик
  • Христо Бисеров в „Годината” на Дарик

Зам.-председателят на ДПС и зам.-председател на Народното събрание Христо Бисеров в „Годината” на Дарик:

Вие от какво се лишихте през 2011-а, годината на кризата.

Ние се лишихме? Всички ние се лишихме от част от свободата си.

Това има ли връзка с кризата?

Не, това има връзка с властта в България. Със стила на властта да управлява силово, да управлява еднокабинетно, ако щете, да управлява с „Атака”. Силата и агресията бяха и продължават да са част от тази власт, от характеристиката на тази власт. И това се отразява на нашата свобода. И всички ние, включително и аз, сме се лишавали от част от нашата свобода. Всички ние говорим по-страхливо по телефоните, всички ние разказваме по-малко политически вицове.

СРС-тата са събитията според  ДПС, така ли? Понеже те са в списъка…

Не, СРС-тата не са на първо място, но СРС-тата са…

Те са в списъка.

Всъщност СРС-тата е много грозно съкращение. Специалните разузнавателни средства са или по-точно не толкова те, колкото това, което научихме покрай тях, крие…

Какво научихте?

Ами научихме, че…

Какво научихте?

…премиерът възпрепятствал митническа проверка.

Той каза „монтирано е”. Каза го сега пак.

Не. Той каза „монтирано е”. Аз слушах впрочем главния прокурор днес и се питам как така една година след като тези неща станаха достояние…

Аз го питах… вие сте чули, че той каза, че не се знае СРС ли е това…

…все още няма заключение на прокуратурата. А аз знам, че в едно прокурорско дело, не някъде в някоя папка има писмени доказателства за наличието на такава специални доказателства… такива специални разузнавателни средства. Аз съм го чел това дело. И членовете на комисията в парламента са го чели това дело, тези записи, тези записки. Ето тава научихме. Не само че на всеки осем минути, ей сега ние… колко, ако ще говорим примерно тук трийсет минути или двайсет минути…

Ще говорим 20 минути… Така?

…на всеки осем минути ще се включва, ще се дава разрешение, това е средностатистически, разбира се, на специално разузнавателно средство по Закона за специалните разузнавателни средства или по Закона за електронните съобщения.

Но това било по-малко от миналата година, като…

Какво по-малко от това? Колко по-малко? Значи, да, значи ако през 2010-а…

Щяло по-малко да бъде. В смисъл, че тенденцията се обръщала.

Да. Ако през 2010 г. е било на осем минути, събота и неделя, денем и нощем, сигурно тази година е било на 10 минути. А догодина на 15. Представяте ли си за какво намаление става въпрос. Това става. Покрай СРС-тата ние разбрахме колко полицейска е тази държава.

Пак според вас, понеже питах кое е по-страшното - това, което съдържат, или фактът на съществуването…

И двете, разбира се, са…

И то по-скоро отговорът, който получих от политиците, с които го обсъждахме, е фактът на... на подслушването, на това, че, включително първите хора в държавата, се оказват в тия записи, е по-страшен от…

Да, разбира се, най, най-тежкото е, че първите хора на държавата са там, и то по начин, по който е недопустимо.

Добре, ама нали това се прави по регламентите, които вие, не го персонализирам… Вие ги направихте, всички политици. Не ГЕРБ написа тия регламенти. Проблемът сега е…

Ако има нужда от поправяне на регламентите…

Да, това е въпросът.

…защо не става.

Ама явно регламентите не са добри, ако те раждат такъв проблем?

Да, регламентите явно дават възможност за злоупотреба. И през тази година ние направихме усилия да променим регламентите. Аз направих предложение, официално, законодателно, тази дейност да бъде под контрола на бюджета. Тоест всяка институция, която ползва такива средства, да има заделен бюджет според нейните нужди, според нейния обем на работа. Това да е обсъдено в парламента, в специализираните комисии. Беше отхвърлено без никакви аргументи. Впрочем това беше подкрепено и от главния прокурор, ако трябва да припомня. Колегата от БСП Михаил Миков внесе редица предложения за промени. Всичко това беше отхвърлено, разбирате ли? То не просто не беше прието, то беше отхвърлено.

Но излиза, че пък може би холандците са прави…

Излиза, че властта, разбирате ли, манталитетът на властта е такъв, че тя има нужда от СРС, от специализиран съд, от тежки санкции по Наказателния кодекс, които са безсмислено тежки и несъразмерни на европейските практики. Има нужда от това делата да могат да бъдат влачени с години и фигурата на вечния обвиняем да съществува в нашето законодателство. Ето затова аз започнах със загубата. Загубата на свобода е част от тази година, която си отива.

Мислех всъщност да започнем с Катуница, за да ви питам дали сте съгласен с общата констатация от всички, които участваха досега, че въпросът не е етнически?

Не, как да не е етнически? Въпросът е…

Че въпросът е криминален…

…етнически, защото… Въпросът не е…

И е съвпадение това, че има етнически елемент вътре…

Не, не е така.

Става дума за цигани.

Защото, вероятно като ми задавате въпроса, вие визирате въпросния български гражданин...

Цар Киро.

…т.нар. Цар Киро. А зад темата Катуница аз визирам друго, аз визирам саморазправата и възможността в правова държава в Европа да има саморазправа. В правовата държава…

Вътрешният министър, не знам дали го слушахте, знаете ли, аз го питах, той какво обясни. Той каза, ако не бяхме оставили да запалят тези къщи…

Не, аз не искам да му слушам тези приказки…

Той това обясни, щеше да стане по-лошо…

Типично за българския вътрешен министър.

Това беше обяснението, което даде г-н Цветанов.

Ами това е толкова несериозно. Проблемът е на правовата държава. Не е, че има престъпници. Не е... разбира се, е, но не искам тук да съсредоточим погледа си. Не само това, че тези престъпници са имали контакти с политици, държавници, с шефове на службите. Защото тук става въпрос и за това, не само за политици, а за шефове на служби. Проблемът е, че може да има раздаване на правосъдие извън съда. И тук нещата се етнизираха. Защото след това протестите се опитаха да ги пренесат в
кварталите, където живеят малцинства. И затова проблемът с Катуница не е криминален. Беше направен опит да се етнизира, да се използва етнически всъщност.

Изборите. Аргументите ви не издържаха в Конституционния съд. Нито един съдия… А знаете какво се изписа, че тези съдии всъщност…част от тях можело да се очаква, преди това, че са избирани от други мнозинства…

Не, това е несериозно, не, не.

Да, оставете, да, значи… Не, понеже едно от възможните обяснения е да кажеш Конституционният съд върви по управляващите.

Не, никога не сме използвали за аргументи…

Този аргумент го няма нито за едната, нито за другата страна. Не ви издържаха аргументите. Защо? Как си го обяснявате?

Ами, защото тези хора не знаят какво е да правиш избори и те се видяха за какво мачкане става въпрос. За съжаление тези процедури, които са по закон пред Конституционния съд, няма как да покажеш агресията, насилието, заплашването на хората по места. Не може да докажеш, че примерно две трети от Борино бяха оставени без дърва за огрев, за да спечели кандидатът на ГЕРБ. Ето това насилие, тази репресия... Участието на полицията и в изборите… това няма как да бъде доказано пред един конституционен съдия и той, ако не го е видял с очите си и не го е изпитал, няма как даже и да го разбере.

И това ви обедини политици от несъвместими не само на пръв поглед разбирания левицата и ДПС, хайде, значи… „Атака” подкрепи…

Не, тук… Когато сме видели едно и също и едни и същи практики, не беше трудно да се подпишем и под едни и същи мотиви.

А възможно ли е това да не се окаже само за този случай? Ако констатациите, които…

Ами да.

…вие правите за полицейщината…

Точно това е големият проблем, че… Да, всъщност…

…да се съберете…

…ние отлагахме… Да, ние направихме опит чрез това конституционно дело през Конституционния съд, как да кажа, да задължим парламентарното мнозинство да се съгласи да извършим сериозни корекции в законодателството и практиките и в ЦИК, и във всичко, що има отношение по избори. За съжаление конституционните съдии не разбраха, че техният акт можеше да послужи наистина за това в България друг път такива избори да не се случват. Този акт е недостатъчен в тази посока. Има констатации, полезни са, но Конституционният съд може много повече.

Ще е интересен анализът ви на арабската пролет. Донякъде изненадващо за мен българските политици тук се обединяват около тезата, че пролетта не е толкова пролетна, че едни диктатори се сменят с религиозни, ислямистки водачи, които могат да се окажат не по-малко опасни.

За мен арабската пролет е едно положително явление. Няма как освобождаването от диктаторите да не го възприемем по този начин, но рисковете на демокрацията са за всички както на Балканите, така и в Северна Африка. Аз не смятам, че… или поне не бих искал да степенувам тези рискове, но те съществуват. Те съществуват и в континентална Европа. Начинът, по който живеят мюсюлманските общества вътре в Европа, е абсолютно неприемлив.

В смисъл?

Ами самата Меркел обяви преди година или колко беше, че мутликултурализмът в Европа се е провалил. След това към тая констатация се присъединиха лидерите на Франция, на Италия, на Великобритания, т.е. тая проблематика, тя не е само за арабския свят. Тя е за нас, тя е в нашия двор.

Стана така, че с вас ще свършим с кризата. Понеже се обсъжда правният път, по който Европа да стигне до споразумение за финансова, фискална интеграция, а ДПС държи вероятно ключа към конституционна промяна в България, в която да бъдат разписани правилата, които впрочем обсъждат и сега вече в рамките на Европа. Та въпросът ми е ДПС ще подкрепи ли промени в конституцията? Вие не казахте, че няма да ги подкрепите въобще, казахте, че няма да ги подкрепите преди изборите. След като минаха изборите…

Докато не си сменят стила на управление, ние няма да подкрепим никакви ходове. Идеята, че някой може да замести „Атака” с ДПС, толкова… ми се струва толкова нагла, че просто не искам да говоря по темата.

ДПС няма да подкрепи ГЕРБ за конституционна промяна за фискалния пакт, да го кажа накратко, да не го обяснявам надълго.

Първо, министър-председателят да се държи като Меркел. Когато в сряда искахме той да дойде в нашия парламент, четири парламентарни групи в продължение на три седмици искаме той да дойде…

Той твърди, че чакал протокола в петък.

Същия ден Меркел, г-жа Меркел беше пред Бундестага и разказа всичко. Ние научихме за това какво се е случило на срещата от словото на Меркел пред Бундестага. Как очаква той, че ние ще му вадим кестените или картофите, как беше, неговите картофи от жаравата. Разбира се, че общонационалните интереси на нашите ще бъдат над партийните ни, но истината е, че това, тази форма на управление е изчерпана. Тук не е въпросът само за конституцията, въпросът е, че трябва да се правят много сериозни реформи. Това мнозинство, този парламент, този премиер, това правителство няма този необходим ресурс. 122 гласа онзи ден събраха…

За преодоляване на българската пенсийка.

Как ще управляват със 120 гласа оттук насетне? Този парламент не може да бъде преструктуриран повече, каквото можаха, направиха господа управляващите, откъснаха така наречени независими, но това е ресурсът на парламента, той е изчерпан.

Т.е. вие смятате, че ще има предсрочни избори?

Ако искат да има истински реформи, не просто да чоплим текстове от конституцията, да предложат предсрочни избори.

ДПС иска предсрочни избори.

Единственият изход от ситуацията е предсрочни избори.

Кога?

Е, има сигурно различни нюанси на този отговор, няма нужда ние… въпросът е да…

2012 г. на предсрочните избори…

Да, ако се, ако мнозинството разбере това, ако партия ГЕРБ, ако Бойко Борисов осъзнаят това, че нямат ресурса за сериозна реформа… няма нужда да си говорим за отделни тестове от конституцията.

Аз четох анализи, че това е в изгода, ако Борисов направи, в смисъл че, ако още управлява, ще стане по-зле за партията.

Тук изгодата не е нито за него, нито за неговата партия, изгодата е да се създаде нов модел на управление на държавата, който през следващите две-три години да откара нещата…

Отговори с по едно изречение. Питах всички как да кръстим кризата, вие как ще я кръстите? Ами нещо като Великата депресия, как да я наричаме тая криза.

Днешната криза, няма по-страшно от днешната криза. Вчерашната винаги е… понеже е минала, сякаш не е толкова страшна, така че днешната криза…

ДПС ще подкрепи ли забрана на пушенето, тотална забрана на пушенето?

Няма партийна позиция, ние наскоро, последния път, когато гласувахме, гласувахме разнопосочно…

Вие?

Аз всъщност гласувах за, така ще направя и сега, макар че съм бивш пушач.

И накрая да напишете на тази картичка какво хубаво се случи през 2011 г.?

Хубавото е, че етническите сблъсъци… не се разраснаха. Етническите сблъсъци не се разраснаха.

И понеже вие отворихте темата за специалните разузнавателни средства като специален акцент и предизвикателствата пред МВР, свързани с тях, а и пред нашите слушатели...

Не, темата, която исках да отворя, е в темата за свободата.

Вие почнахте с тази тема…

Да, това е, за свободата.