Внук на първия римски император Октавиан Август (27 г. пр. Хр. - 14 г. сл. Хр.) е изобразеният като бог Хермес от Хераклея Синтика, съобщиха в понеделник вечерта на пресконференция археологът проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) и изкуствоведката д-р Арина Корзун (ИБЦТ-БАН).
Археологически пробив: Кои личности стоят зад откритите статуи в Хераклея Синтика
Заключението им е на базата на детайлен стилов и исторически анализ. Но тъй като има различни интерпретации на всеки реален образ, няма как (при липсата на надпис) да се каже със сигурност кой от двамата, готвени за наследници на престола, е вдъхновил статуята – Гай Цезар или Луций Цезар, посочват на страницата си от Archaeologia Bulgarica.
Те са синове на единствената императорска дъщеря Юлия и на Агрипа, близък приятел на Октавиан Август и изключително успешен военачалник, популярен в източните провинции – включително римска Македония с Хераклея Синтика. Момчетата са осиновени от императора, но по-големият Гай умира на 23 години от инфектирана рана в Мала Азия, а по-малкият Луций – едва на 18, от болест, напът за Испания.
Октавиан е покрусен от двойния удар, из цялата империя се издигат статуи на внуците му в знак на почит. Такива скулптури са открити недалеч от Хераклея Синтика – на остров Тасос и в Коринт.
„Вглъбеното изражение на Гай се доближава повече до израза върху лика от Хераклея. От друга страна, фигурата на хераклейската скулптура представя младеж на възраст като Луций, а и прическата на последния съвпада с тази на нашата статуя, немаловажен детайл в римското изкуство“, посочи проф. Вагалински.
И отново формата на къдриците се оказва важен маркер при работната хипотеза за главата на втората статуя, открита на около 6 м от тялото при разкопките в Хераклея Синтика. Според проф. Людмил Вагалински и д-р Корзун отзад прическата съответства на един тип, а отпред – на друг. Това би могло да означава, че главата е премоделирана, за да бъде използвана повторно, за политически по-актуална личност.
"И тъкмо това е накарало хераклейци да я заровят по-далече от тялото… Но дали има сигурна база за такава хипотеза ще се разбере, когато приключи работата на реставратора по този артефакт", посочват експертите.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.